Deniz Zeyrek: Konuşma sırası İnan Kıraç’ta

"Kimleri devreye soktu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı mı? Sezgin Baran Korkmaz'ın iddia ettiği yöntemlere başvurdu mu?”

Fotoğraf: Twitter

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Buna göre Korkmaz, “Kıraça Holding hisselerinden kaynaklanan alacağını silmek istemediği için başına bunların geldiğini” söyledi. Zeyrek de holdingin ortağı İnan Kıraç’a “Kimleri devreye soktu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı mı? Sezgin Baran Korkmaz'ın iddia ettiği yöntemlere başvurdu mu?” sorularını yöneltti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Deniz Zeyrek’in bugünkü köşesinin ilgili kısmı şöyle:

Cumartesi İstanbul'dan in aktardığına göre Ankara'ya dönerken Bolu tünelini geçmiştim ki telefonum çaldı. Ülke kodu 41 görünüyordu. Şans eseri tünelden hemen sonra bir mola yeri var ve oraya girdim, telefonu açtım. Arayan Sezgin Baran Korkmaz'dı. Programda yaptığımız yorumları dinlemiş. Orada bazı sorular sormuş, ses kaydının tamamının açıklanması gerektiğini söylemiştim. Kaydın geri kalanında geçen bir ismin duyulmasını istemiyorlarmış, o yüzden açıklamıyorlarmış. “Gölge boksu yapıyorsunuz, herkes gerçeğin bir kısmını açıklıyor, çıkın olayın tamamını açıklayın, kaydın tamamını açıklayın” dedim.

Özetle söylemek gerekirse, Kıraça Holding hisselerinden kaynaklanan alacağını silmek istemediği için başına bunların geldiğini anlattı ve hakkında ABD'de kara para soruşturması olduğu ve bu yüzden arandığı bilgisinin doğru olmadığını iddia etti. Gelin görün ki bu konuşmamızın üzerinden henüz bir saat geçmişti ki telefonuma “ABD istedi Avusturya Sezgin Baran Korkmaz'ı tutukladı” başlıklı bir haber düştü.

Bugüne dek yapılan açıklamalardan şöyle bir durum ortaya çıkıyor: SBK Holding, Naum kardeşlerin şirketini (Silcolux) satın alarak Kıraça Holding'in yüzde 45, Karsan Otomotiv'in yüzde 26.5 hissedarı olmuş. Kıraça Holding patronu İnan Kıraç, bu durumdan kurtulmak için Silcolux'taki Kıraça ve Karsan hisselerini geri almak istemiş. Ancak Korkmaz, alış fiyatını (78 milyon dolar) gerekçe gösterip 80 milyon talep etmiş. Kıraç ise gerçek değeri 40 milyon diyerek yarısını teklif etmiş.

Sorun çözülemeyince konu, Kıraç tarafından bir mektupla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a iletilmiş ve Erdoğan'ın desteği istenmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubu alıp almadığını, aldıysa ne yaptığını öğrenemedim.

Ancak o mektuptan sonra, mektubun yazılmasına da yardımcı olan bir grup devreye girmiş. Korkmaz'dan aradaki fark olan 40 milyon dolardan vazgeçmesini talep etmiş. Ekipte Veyis Ateş dışında isimler de varmış. Veyis Ateş, Süleyman Soylu ve Sezgin Baran Korkmaz'la görüştüğünü açıkladı. Ateş-Korkmaz görüşmesi 7 Ocak'taymış. SÖZCÜ Yazarı Aytunç Erkin, 10 Haziran'daki yazısında Kıraç'ın avukatı Levent Göktaş'ın “Uzlaştık, 15 Ocak'ta hisseleri aldık” açıklamasını aktarmıştı.

Arada 8 gün var. Sezgin Baran Korkmaz'a, “Veyis Ateş'le görüştükten sonra hisseleri verdiniz mi” dedim. “Ogün vermedim ama o hafta baskıya dayanamayıp verdim” karşılığını verdi.

Artık İnan Kıraç'ın konuşma zamanı. Sorular açık: Kimleri devreye soktu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı mı? Sezgin Baran Korkmaz'ın iddia ettiği yöntemlere başvurdu mu?

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU