Yörüngede trafik sıkışınca NASA çaresiz kaldı: Elon Musk'ın yeni görevi ertelendi

SpaceX'in 4 astronotu uzay istasyonuna götüreceği görev en az bir hafta ertelendi

SpaceX'in Crew-2 aracı, 23 Nisan 2021'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıkmıştı (NASA)

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) yoğun trafik, NASA'nın SpaceX'le gerçekleştireceği uzay görevinin ertelenmesine neden oldu.

NASA yetkilileri bu hafta yaptıkları açıklamada SpaceX'in NASA astronotlarını istasyona taşıyacağı Crew-3 görevinin en erken 31 Ekim'de yapılacağını açıkladı. NASA'nın ilk planı, uzay aracının 23 Ekim'de fırlatılmasıydı.

Uzay ajansı, erteleme kararının "istasyonu ziyaret eden araç trafiği" nedeniyle alındığını bildirdi. Açıklamada başka ayrıntı yer almadı.

Spaceflight Now'ın küresel fırlatma takvimine göreyse 28 Ekim'de Rusya menşeli bir kargo aracı, istasyona yanaşmaya hazırlanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Crew-3 göreviyle NASA astronotları Raja Chari, Tom Marshburn ve Kayla Barron'la birlikte Avrupa Uzay Ajansı astronotu Matthias Maurer'in Crew Dragon kapsülü içinde yörüngedeki laboratuvara gönderilmesi planlanıyor.

Dört astronot, istasyonda 6 ay kalmak üzere NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden, SpaceX'in bir Falcon 9 roketiyle yeryüzünden ayrılacak.

Elon Musk'ın kurucusu ve CEO'su olduğu uzay firması SpaceX, Crew Dragon kapsülleriyle daha önce de astronotları uzay istasyonuna taşımıştı.

24 Nisan'da istasyona ulaşan Crew-2 mürettebatında NASA astronotları Shane Kimbrough ve Megan McArthur, Japonya Uzay Ajansı astronotu AkiHoshide ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet yer almıştı.

 

Independent Türkçe, Space, Spaceflight Now

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU