Bella Hadid'in tavsiye ettiği Jamsu makyajı nedir ve nasıl yapılır?

Yöntem ilk başta Kore yazlarının nemiyle başa çıkmak için yaratıldı

Bella Hadid 2017'de Dubai'deyken Jamsu'yu güzellik uzmanı Huda Kattan'a önermişti (Reuters)

Kore'den çıkan ve Bella Hadid'in güvence verdiği güzellik hilesi olan Jamsu makyajı TikTok'ta viral oldu. Bir makyaj yapma yöntemi olan teknik iddiaya göre cildi gün boyu mat tutuyor.

Jamsu, ilk olarak 2017'de süper model Hadid'in Dior kampanyası için Dubai'deyken güzellik sektörünün önemli figürlerinden Huda Kattan'a bu tekniğe dair güvence verdiğini söylemesiyle öne çıkmıştı. Kattan, daha sonra kendi YouTube kanalında yöntemi deneyerek büyük ölçüde olumlu bir yargıda bulundu.

Güzellik uzmanı şunları söyledi:

Sonuçta genel olarak yüzünüzdeki kusurlar kapanıyor ve süper mat bir görünüm elde ediyorsunuz. Cildinize her gün yapmak için en iyisi mi bilmiyorum ama makyajınızın tüm gün kalmasını istiyorsanız, kesinlikle buna bir şans verirdim.

Peki, ne içeriyor?

Jamsu nedir?

"Dalma" ya da "suya batırma" diye çevrilen Jamsu baz ürünlerini uygulamayı, pudra sürmeyi ve ardından yüzü soğuk suya daldırarak 30 saniye bekletmeyi içeriyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Daha sonra yumuşak bir mendil alıp yüzünüzü nazikçe kuruluyorsunuz. Göz ve kaş makyajıyla rujunsa daha sonra uygulanması gerekiyor.

Jamsu'nun ilk meraklıları, makyajlarını sabitlemek için bebek pudrası kullanıyordu ancak gevşek sabitleme pudrası da uygulanabilir.

Online mağaza Beauty&Seoul'ün kurucusu Maree Kinder, 2020'de Dazed'e bu yöntemin Kore yazlarının nemiyle başa çıkmak için geliştirildiğini ve soğuk suyun fondötenin cilde uyum sağlamasına yardımcı olduğunu söylemişti.

Güzelliğe dair içerik oluşturan kullanıcılar son zamanlarda TikTok'ta bu yöntemi deniyor ve olumlu değerlendirmeler yapıyor.

TikTok kullanıcısı ve makyaj sanatçısı Georgia Dyer, ilk başta yüzünü soğuk suya batırmaya tereddüt etse de bunu şaşırtıcı derecede rahatlatıcı buldu.

Makyajının nasıl göründüğüne gelince şunları söyledi:

Cildim çok güzel görünüyor. Tüm makyajım birbiriyle uyumlu hale geldi, bunu denemelisiniz.

İçerik oluşturan bir diğer kullanıcı @j.uuuuudy, tekniği kullandıktan ve ardından spor salonunda geçirdiği 40 dakikanın da dahil olduğu 8 saat boyunca makyajını yüzünde tuttuktan sonra kararını verdi.

Bence gayet iyi dayandı. Mat değilim ama aşırı yağlı da değilim. Sanırım iyi bir parıltım var. Epey hoşuma gitti. 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU