Hindistan'dan Bitcoin adımı: "Nasıl varlık sınıfı olacağı araştırılıyor"

Sektörün uzmanları, Hindistan Maliye Bakanlığı'nda uzmanlardan oluşan bir kurulun yeni kripto para düzenlemelerini çerçevelendirmek için çalıştığını dile getiriyor

Fransa'nın güneyindeki Marsilya kentindeki bir ATM'nin ön kapısında yer alan dijital para birimi Bitcoin logosu (AFP)

Yeni bir habere göre Hindistan, başlangıçta kripto para birimlerine yönelik benimsediği düşmanca tutumdan uzaklaşıyor olabilir ve çok yakında Bitcoin'i bir varlık sınıfı olarak sınıflandırabilir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

The New Indian Express, sektörü izleyen kaynaklara isim vermeden atıfta bulunarak Bitcoin'in bir varlık sınıfı olarak sınıflandırılmasının ardından Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurulu'nun (SEBI) kripto para birimi sektörü için düzenlemeleri denetleyeceğini bildirdi.

Habere göre Hindistan'ın kripto para endüstrisi yeni düzenlemelerin oluşturulmasına dair Maliye Bakanlığı'yla müzakere halinde ve bakanlık bünyesinde uzmanlardan oluşan bir kurul yeni kuralları şekillendirmek için çalışma yürütüyor.

Economic Times, Maliye Bakanlığı'nın tutumundaki değişimin göstergesi olarak, varlıkların tamamen yasaklanmasına yönelik önceki önerilerdeki hakim görüşün geçerliliğini yitirmesinin ardından yönetimin yeni bir uzman kurulu oluşturduğunu mayıs ayında bildirmişti.

Komitenin konuyu incelediği bildirilirken Parlamento'nun yaklaşan Muson Oturumu'nda muhtemelen Kripto Para Birimi Düzenleme Tasarısı da masaya yatırılacak.

Coinsbit Direktörü ve CFO'su Ketan Surana, New Indian Express'e şunları söyledi:

Kripto para birimleri üzerinde çalışan yeni komitenin kripto para düzenlemesi ve mevzuatı konusunda çok iyimser olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Kripto para borsası CoinDCX'in kurucu ortağı ve CEO'su Sumit Gupta da doğru kripto para düzenlemelerinin Hindistan'daki dijital ekonomiyi destekleyeceğine yönelik umutlarını dile getirdi.

Gupta perşembe günü attığı tweet'te şu ifadeleri kullandı:

Kripto para alanı söz konusu olduğunda Hindistan çok yüksek fakat değerlendirilmeyen bir potansiyele sahip. Doğru kripto para düzenlemeleri Hindistan'ı bir kripto para merkezi haline getirebilir ve Hindistan'da dijital bir devrime öncülük edilebilir.

 


Bilişim teknolojileri ve danışmanlık şirketi Infosys'in kurucu ortağı ve başkanı Nandan Nilekani pazartesi günü Hindistan yönetimini kripto para birimlerini bir varlık sınıfı olarak kabul etmeye çağırdı.

Financial Times'a konuşan Nilekani, kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak kullanılamayacak kadar oynak olduğunu ve yoğun enerji gerektirdiğini fakat kripto paraların "bir emtia gibi alınıp satılabilen" bir varlık olarak desteklenebileceğini dile getirdi.

Aadhar Biyometrik Kimlik Programı'nı oluşturmak için uzun süre Hindistan yönetimiyle çalışan teknoloji şirketi yöneticisi, şunları da söyledi:

Nasıl varlıklarınızın bir kısmı altında veya gayrimenkuldeyse bir diğer kısmını da kripto parada tutabilirsiniz. Kripto paranın bir yatırım aracı rolüne sahip olabileceğini düşünsem de alım satım aracı olabileceğini kesinlikle düşünmüyorum.

Çin'in kripto para birimleri üzerindeki baskısı da dahil bir dizi faktörün bir araya gelmesi sonucu bir ay boyunca değer kaybı yaşayan Bitcoin, El Salvador'un Bitcoin'in ülkede yasal ödeme aracı olarak kabul edileceğini duyurduğu 8 Haziran'dan bu yana yükselişte.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU