Erdoğan ile Biden arasında kritik zirve: Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele yok

Erdoğan ve Biden'ın baş başa görüşmesi 48 dakika sürdü

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden yüz yüze görüştü.

Baş başa görüşme 48 dakika sürdü

Erdoğan'ın, Biden ile 19.00'da başlayan baş başa görüşmesi sona erdi. İki ismin görüşmesi 48 dakika sürdü.

Baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Heyetler arası görüşme 40 dakika sürdü

Erdoğan ve Biden'ın, NATO Karargahı'nda başkanlık ettikleri heyetler arası görüşme 40 dakika sürdü.

Görüşmede Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan eşlik etti.

Biden'dan ilk değerlendirme

Biden görüşmeye ilişkin, "Çok iyi bir görüşme oldu" değerlendirmesi yaptı. 

Bloomberg'in Beyaz Saray Muhabiri Jennifer Epstein Twitter'dan Biden'ın ifadelerini, "Biden, Türkiye'den Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmenin sonunda 'Çok iyi bir görüşmeydi' dedi. ABD basını odaya girip liderlerden daha kapsamlı açıklamalar almayı bekliyordu ancak sadece hızlı fotoğraf çekimi yapıldı" diye aktardı.

Erdoğan'dan zirvenin ardından açıklama

Erdoğan, Brüksel’de NATO Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi. 

"Küresel istikrarın muhafazasında NATO'nun hem belirleyiciliği hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır" diyen Erdoğan, "Dönem, sorumluluktan kaçma değil, elini taşın altına koyma dönemidir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Akdeniz'den Karadeniz'e, Avrupa'dan Asya'ya, NATO'nun sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifak aktif rol üstlenmelidir" diye konuştu.

NATO Zirvesi

Erdoğan, NATO Zirvesi'ne ilişkin şunları kaydetti:

NATO'yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık.

Sınır ötesi operasyonlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarına ilişkin, "Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık. NATO Zirvesi'nde gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK'ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik" dedi.

"Türkiye ile dayanışma sergilenmeli"

Erdoğan, "Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir" ifadelerini kullandı.

"Çarpık anlayış"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır" dedi.

Biden ile görüşme

Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüşmesine ilişkin şunları söyledi:

"İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. Ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık. S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin hiçbir tahkikata uğramadan serbestçe dolaşabilmesi, hatta kimi ülkelerde terör eylemi yapabilmesi büyük bir zafiyettir" şeklinde konuştu.

Yunanistan ile ilişkiler

Erdoğan, Yunanistan ile ilişkilere ilişkin, "Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, 'Araya birilerini sokmamızın anlamı yok' kararına vardık" diye konuştu.

Türkiye-ABD ilişkileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz. Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor.

Kabil Havalimanı'nın güvenliğinin sağlanması

Erdoğan, Kabil Havalimanı'nın güvenliğinin sağlanmasına ilişkin, "Pakistan'ı yanımıza alma düşüncemizi, Macaristan'ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine (Biden) söyledik" dedi.

Macron ve İslam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Fransa Cumhurbaşkanı Macron) 'İslam'a karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum.' dedi" ifadesini kullandı.

"Hiç gündeme gelmedi"

 Erdoğan bir muhabirin, "Görüşme öncesinde Joe Biden'ın 24 Nisan'da yaptığı 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamayı kastederek 'umarım bunu unutturacak' bir görüşme olur, demiştiniz bu konu gündeme geldi mi " sorusuna "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi" yanıtını verdi.

Biden: Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık

Biden düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin, "Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık. Toplantının çoğu baş başaydı" ifadesini kullandı.

Erdoğan ile görüşmesinde, birçok konuda nasıl ilerleme kaydedeceklerini de ele aldıklarını aktaran Biden, "Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU