Veyis Ateş'e soruşturma meslek örgütünden

TGC, Habertürk’ün ekran yüzü Ateş hakkında disiplin soruşturması başlattı

Fotoğraf: YouTube

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, üyesi Veyis Ateş’e “siyaset-mafya ilişkileri içinde adının geçtiğine ve mesleğin itibarını sarsacak oluşumlar içinde bulunduğuna” yönelik şikayetler nedeniyle disiplin soruşturması açtı.

TGC’nin 10 Haziran’da yaptığı toplantıdan şu karar çıktı:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 4315 sicil numaralı üyesi Veyis Ateş’in ülke gündemine oturan siyaset -mafya ilişkileri içinde adının geçmesinden ötürü, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne aykırı davrandığına, mesleğin itibarını sarsacak oluşumlar içinde bulunduğuna dair çok sayıda şikayet olmuştur. Tüzüğümüzün 11. maddesinde ifadesini bulan ‘Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin amacıyla ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde belirtilen ilkelerle, bu bildirgede yer alan ‘Gazetecinin doğru davranış kuralları, hak ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan tutum ve davranış içinde olmak’, ‘Gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır. Mesleğini gölgeleyecek, itibarını sarsacak türden oluşumlar içerisinde yer almamalıdır’ hükümleri dikkate alınarak  Veyis Ateş hakkında disiplin soruşturması açılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buna göre Veyis Ateş’in 10 gün içinde yazılı savunmasını göndermesi gerekiyor. TGC daha sonra Ateş’i üyelikten çıkarıp çıkarmayacağına karar verecek.

Peker’in ifadeleri

Organize suç örgütü lideri olmak suçlamasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker, 6 Haziran Pazar günü yayınladığı videoda Veyis Ateş hakkında şunları söylemişti:

Bodrum’da Paramount Otel var. Sahibi Sezgin Baran Korkmaz. Bu arkadaş Türkiye’de de aranıyor ABD’de de aranıyor. Otelinde kimler var? Veyis Ateş. Sizin aranan adamın otelinde ne işiniz var? Sizin maaşınız kaç para? Hani fatura? Bu bile suç. Daha da çıkacak. Veysi. Senin kayıtlar da çıkacak. 28 Aralık’ta operasyon yapılıyor. 29 Aralık 45 milyon doların ödenmesi gereken tarih. Sezgin Baran’ın karısını gözaltına alıyorlar. Bu Veyis. Ben olayı toparlayayım diye arayan bu Veyis. Aranan adamın oteline gidiyorsun, kalıyorsun, on binlerce yüz binlerce avro hesap ödemiyorsunuz. Sonra da adamı gasp ediyorsunuz. Kayıtlar var.

Habertürk’ün ekran yüzlerinden olan Veyis Ateş, Peker’in iddialarını dile getirdiği günden beri ekranda yer almıyor.

 

Independent Türkçe


 

DAHA FAZLA HABER OKU