Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan müsilaj adımı

Gölcük'teki Tersane Komutanlığında çalışmalarına başlayan teknik heyet, hazırlayacağı raporu Milli Savunma Bakanlığı'na sunacak

Fotoğraf: AA

Marmara Denizi'ndeki müsilaj (deniz salyası) temizleme çalışmalarına katılan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, müsilajın donanmadaki gemilere olası etkilerini belirlemek için teknik heyet oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Marmara Denizi Eylem Planı çerçevesinde 8 Haziran'da başlatılan deniz temizliği seferberliği kapsamında İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Tekirdağ'da belirlenen 31 bölgede temizlik çalışması başlatıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait gemilerin de katkı sağladığı çalışmalar kapsamında ilk gün 15 bölgede denizden 235,2 metreküp müsilaj toplandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çalışmaların ikinci gününde ise 16 bölgede denizden ve karadan toplama sistemiyle 156,6 metreküp müsilaj temizlendi. 11 Haziran'da toplanan 464,1 metreküp ile toplamda 1197,2 metreküp müsilajın temizlendiği belirtildi.

Bu çalışmalara katkı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, kendi bünyesinde de yeni bir çalışmayı hayata geçirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, müsilajın olası etkilerinin belirlenmesine yönelik tersanelerde çalışma başlattı.

Müsilajın gemileri etkileyip etkilemediğine yönelik başlatılan çalışma için teknik heyetler oluşturuldu. Heyetler, Gölcük'teki Tersane Komutanlığında incelemelerini sürdürüyor.

Heyetlerin oluşturacağı raporun Milli Savunma Bakanlığ'ına sunulması, rapora göre bir hareket tarzının geliştirilmesi bekleniyor.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU