Bilim insanları uçan arabaları günlük kullanıma uygun hale getirmenin yolunu buldu

Araştırma görevlisi, "Bu araçların maliyetlerini meşrulaştırmak için yoğun saatlerde günde iki kez 15 sefer yapmasını beklerim" diyor

4 Aralık 2018'de Almanya'daki Digital Summit (Digital Gipfel) ticaret fuarında sergilenen, Lilium şirketinin ilk uçan taksisi olan eVTOL (elektrikli dikey kalkış ve iniş jeti) prototipi (AFP)

Araştırmacılar, uçan arabalara enerji sağlayabilen son derece yoğun bataryaları hızla şarj etmenin ve uçan arabaları teorik olarak günlük kullanıma uygun hale getirmenin yolunu buldu.

Penn State Üniversitesi'nden keşfi yapan araştırmacılara göre, elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) araçlarına yönelik bu buluş, yakın gelecekte yeni nesil ulaşım sistemlerinin ticarileştirilmesini sağlayabilir.

Penn State'teki Elektrokimyasal Motor Merkezi'nin direktörü Chao-Yang Wang, "Bu makalede yaptığımız çalışmanın, halka bu araçlara nihayet ulaşabilmek için 20 yıla daha ihtiyacımız olmadığına dair güçlü bir fikir vereceğini umuyorum" dedi.

eVTOL'un ticari açıdan elverişli olduğunu gösterdiğimize inanıyorum.

Araştırma 7 Haziran'da bilimsel dergi Joule'de yayımlandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dr. Wang ve ekibi, eVTOL araçlarına uygun olabilecek, yoğun enerjili lityum iyon bataryalar üzerinde deneyler yaptı. Bataryaların her biri, sadece 5 ila 10 dakika içinde yaklaşık 80 kilometrelik bir yolculuk için yetecek kadar şarj edilebilir.

Çözüm, nikel folyo kullanarak bataryayı belirli bir sıcaklığa kadar hızla ısıtmakta yatıyor. Bu da herhangi bir hasara neden olmadan ultra hızlı şarj sağlıyor.

Dr. Wang, "Uçan arabaların çok fazla zaman kaybını ortadan kaldırma, üretkenliği artırma ve gökyüzü koridorlarını ulaşıma açma potansiyeli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ticari açıdan, bu araçların maliyetlerini meşrulaştırmak için yoğun saatlerde günde iki kez 15 sefer yapmasını beklerim. İlk kullanım muhtemelen şehirden havaalanına, üç ila 4 kişiyi yaklaşık 80 kilometre taşıyarak yapılacak.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu
 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU