Yüzüklerin Efendisi hayranları Amazon dizisinde çıplaklık istemiyor: Kampanya 32 bin imza topladı

J.R.R. Tolkien'in yarattığı evrenin hayranları Amazon'dan çıplaklık kullanmamasını istiyor

Peter Jackson'ın yönetmenliğini yaptığı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde çıplaklık yer almamıştı (New Line Cinema/WingNut Films)

J.R.R. Tolkien'in eserlerinden uyarlanacak ve Amazon Prime Video'da yayımlanacak diziye yönelik Yüzüklerin Efendisi (Lord of the Rings) hayranları imza kampanyası başlattı. Hayranlar dizide çıplaklık kullanılmamasını talep ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Screen Rant'in haberine göre Catholic Memes isimli bir grubun Change.org'da başlattığı imza kampanyası Amazon'u ekranlara açık sahneler getirmemeye çağırıyor. 

Söz konusu kampanyanın dizinin Yeni Zelanda'nın Auckland şehrinde gerçekleştirilen çekimleri sırasında oyuncu kadrosuna yapılan çıplaklık uyarısından kaynaklandığı öne sürüldü. İddiaya göre oyunculara kısmi ya da tam çıplaklığa dair rahat olmaları söylendi. 

Öte yandan Jennifer Ward-Lealand'in samimiyet koordinatörü olarak diziye dahil edilmesi de iddiaya kanıt olarak gösteriliyor. Amazon ve yönetmen J.A. Bayona'ya seslenen imza kampanyası 32 binin üstünde kişinin desteğini aldı. 

 

Ekran Görüntüsü (6).png
(Change.org)

 

İmza kampanyası metninde şu ifadeler yer alıyor:

Amazon Prime, film üçlemesinin öncesinde geçecek Yüzüklerin Efendisi dizisine sahip. 'Samimiyet koordinatörü' işe aldılar ve oyunculardan çıplak sahneleri çekerken rahat olmalarını istediler. Tolkien'in çalışmaları ahlaki açıdan güvenli ve Hıristiyan sembolizmiyle dolu. O dindar bir Katolik'ti ve mirasının gereksiz çıplaklıkla hatta en ufak bir çıplaklıkla lekelenmesine gerek yok. Tolkien'in yaratımları her zaman aile dostu olmuştur, onu bu şekilde tutun.

Kampanyanın Bayona ya da Amazon'un dikkatini çekip çekmediği henüz bilinmiyor. Amazon'un dizi uyarlaması Tolkien'in eserlerinin telif haklarını elinde bulunduran ve yazarın mülkiyetini yöneten Tolkien Estate tarafından denetleniyor ancak dizide ne düzeyde çıplaklık olacağı belirsizliğini koruyor. 

Açık çıplaklık içermeyen eserlerden uyarlanacak dizinin aslına sadık kalması bekleniyor ancak dizi yayımlanana kadar bu belirsizlik devam edecek gibi görünüyor. 

 

Independent Türkçe, Screen Rant

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU