Türkiye’de “yoksul” olmamak için sınır 6 bin lira üzerinde 

TÜRK-İŞ, dört kişilik bir ailenin gıda, konut, ulaşım, sağlık gibi harcamalarının aylık toplam tutarının en az 6 bin 322 lira olduğunu açıkladı 

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı açlık sınırı deniliyor. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırını bin 941 lira 16 kuruş olarak açıkladı. 

Gıda harcaması ile birlikte giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 6 bin 322 lira 99 kuruş. 

Evli olmayan, çocuksu bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 2 bin 393 lira 25 kuruş olarak hesaplandı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 25 Aralık’ta yaptığı açıklamada asgari ücretin bir önceki yıla kıyasla yüzde 26 artarak 2 bin 20 Türk Lirası’na çıkartıldığını duyurmuştu. Bu miktar, 2018’de bin 603 liraydı. 

Aynı gün partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018’de dokuz ay uygulanan işverene asgari ücret desteğinin 2019’da 12 ay boyunca verilmeye devam edeceğini duyurmuştu. 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran işyerleri için 101 lira, 500'ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 150 lira olacak. 
 

DAHA FAZLA HABER OKU