Japonya, Ay'a "robo-top" gönderecek

"Ultra hafif" diye nitelenen robotun çapının yaklaşık 80 milimetre, ağırlığının da 250 gram olduğu ifade edildi

Minik robotun Ay'a 2022'de ulaşması bekleniyor (JAXA)

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Ay'a bir beyzbol topu büyüklüğünde bir "robo-top" gönderecek.

Uzay ajansı, top şeklindeki minik robotu tasarlamak için Doshisha Üniversitesi, ünlü teknoloji firması Sony ve oyuncak üreticisi Tomy'yle birlikte çalıştı.

Öte yandan bu minik robotun büyük bir sorumluluğu var: JAXA'nın 2029'da fırlatılacağı mürettebatlı uzay aracına yol göstermek. Robot bu hedefle Ay yüzeyine dair kapsamlı veriler toplayacak.

Mürettebatlı uzay aracında kullanılacak otonom sürüş teknolojisini daha da geliştirmek isteyen JAXA, Ay yüzeyindeki regolit tabakasının etkilerini ve Dünya'nınkinin 6'da birine denk gelen kütle çekim kuvvetini incelemeyi amaçlıyor

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Halen geliştirilmekte olduğu için robota dair şu anda çok az ayrıntı paylaşıldı. Ancak JAXA'nın duyurusunda "ultra hafif" diye nitelenen robotun çapının yaklaşık 80 milimetre, ağırlığının da 250 gram olduğu ifade edildi.

Japonya merkezli uzay firması Ispace'in HAKUTO-R isimli iniş aracına yüklenecek robot, yolculuğuna kapalı bir top olarak başlayacak. Ay'ın yüzeyine ulaştıktan sonra ise etrafta hareket edebilecek şekilde açılacak.

JAXA'nın aktardığına göre robot, Ay yüzeyinde ilerlerken, regolit tabakasına ilişkin görüntüler toplayacak. Bu görüntüler, iniş aracı aracılığıyla Dünya'daki görev kontrol merkezine gönderilecek.

Uzay ajansından yapılan açıklamada robotun, Ay'a 2022'de gideceği aktarıldı. Açıklamaya göre, minik robot, gelecekteki Ay keşif görevlerinde de aktif rol oynayacak.

 

Independent Türkçe, Gizmodo, Space

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU