Kaçak avcıların tuzağıyla ölümden dönen albino fil zoru başarıp hayatta kaldı

Aşırı nüfus artışı ve yaban hayatı habitatlarının azalması kaçak avlanmada artışa neden oluyor

Albino fil yavrusu kendisinden daha büyük sürü üyelerinin yanında Güneş'ten korunabilir (Reuters)

Albino fil yavrusu Khanyisa neredeyse ilk 4 ayını sağ atlatamayacaktı. Yavru, kaçak avcıların kurduğu tuzağın ağzını kesmesi sonucu günlerce mahsur ve susuz kaldı ve yaraları yüzünden hiçbir şey yiyemedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Güney Afrika'nın Kruger Ulusal Parkı'nda yaşayan fil yavrusu, kaçak avcıların yemek veya satmak amacıyla büyük ya da daha küçük avları yakalamak için yerleştirdiği tehlikeli tuzakların çok sayıdaki kurbanından biriydi.

Fakat onların aralarında şanslı olanlardandı. Kurtarılıp bir koruma alanına götürüldü, oradan da ülkenin ilk fil yetimhanesine nakledildi.

Khanyisa'nın şu anda yaşadığı Hoedspruit Fil Rehabilitasyon ve Geliştirme Merkezi'nin (HERD) kurucusu Adine Roode'ye göre aşırı nüfus artışı ve yaban hayatı habitatlarının azalması sebebiyle tuzakla avlanma yükselişte.

Roode sürüdeki fillerden çoğunun öksüz kaldığını ve elde beslenerek yetiştirildiğini belirtti.
 

ezgif-1-89cfc13e33a3.jpg

Khanyisa çoğu filden daha soluk renkte (Reuters)​​​​​​​


​​​​​​​Roode "Sanırım öksüzleri kabul etmelerinin bir sebebi de bu, çünkü bunun nasıl bir his olduğunu biliyorlar" dedi.

Albino filler nadir görülür fakat bu sağlık durumunu taşıyanlar çevrelerine uyum sağlayabilir. Adı yerel Tsonga dilinde güneş ışığı anlamına gelen Khanyisa, güneşli günlerde cildini korumak için daha büyük fillerin gölgesine sığınabilir.

Yaşlı bir erkek fil önderliğindeki sürü, bölge için fazla büyürse tekrar yaban hayatına geri salınacak.

Khanyisa, yetimhanedeki öksüz gergedan ve diğer fil yavrularına süt anneliği yapan Lammie adlı koyunla bağ kurdu.

Gün içinde Khanyisa fil sürüsüyle dolaşıyor, geceleriyle Lammie ve diğer koyunlarla birlikte kapalı bir ağılda uyuyor.

Roode "Özellikle başlangıçta Lammie, Khanyisa'nın esenliğinde büyük rol oynadı. Khanyisa'nın sakin kalmasına yardım etti" dedi.

Roode, tuzaktan ötürü gözle görülür bir yara izine sahip olmasına rağmen Khanyisa'nın elle yetiştirilmekten hoşnut göründüğünü ve hayata zorlu bir başlangıç yapmasının kendisini "diğer filler arasında pırıl pırıl parlamaktan" alıkoymasına izin vermediğini ekledi.

Reuters'tan da yararlanılmıştır*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU