Kılıçdaroğlu: Kirlenen Türkiye'yi temizleme görevini tarih bize verecektir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Erdoğan'a bir kez daha erken seçim çağrısında bulundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Cumhuriyet tarihi bıoyunca Türkiye bu kadar kirlenmemişti" diyen Kılıçdaroğlu, "Kirlenen Türkiye'yi temizleme görevini tarih bize verecektir" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından öne çıkan satır başları şöyle:

Ülkede herkesin "Ne olacak bu memleketin hali?" diye kaygılandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Buradan tüm vatandaşlarıma seslenmek isterim; hiç kaygı duymayın. Bu ülkeyi aydınlığa kavuşturmak için hepimiz mücadele edeceğiz. Kirlenen Türkiye'yi temizleme görevini tarih bize verecektir" dedi.

Kılıçdaroğlu,  "19 yılın sonunda Türkiye neden bu hale geldi? Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye bu kadar kirlenmemişti. İktidara geldiklerinde yoksulluk, yolsuzluk olmayacaktı artık AK Parti dediğimizde eşittir yolsuzluk. Yasaklar olmayacaktı, Türkiye bir yasaklar ülkesine döndü" diye konuştu.

"KPSS'de torpili bitireceğiz"

Gençlere seslenen ve "İstediğiniz özgürlüğü size vereceğim. Öyle bir özgürlüğe kavuşacaksınız ki, iktidara getirdiğiniz kişiyi gerekirse en sert şekilde eleştireceksiniz. Kapının köründe kapınız çalışıyorsa onun polis değil, sütçü olduğunu anlayacaksınız. Böyle bir özgürlük vadediyorum size" diyen Kılıçdaroğlu, gençlere şu vaatlerde bulundu:

  • İktidara geldiğimizde KYK borcu faizlerin tamamını sıfırlayacağız. Sigortalı bir iş bulduktan sonra belli taksitler içinde onların kredi borçlarını ödemelerine imkan sağlayacağız. 
  • En geç 1 yıl içinde Türkiye Cumhuriyeti devletinde, öğrenciler için yurt sorunu kalmayacak.
  • En geç iki yıl içinde internetsiz hiçbir hane kalmayacak. 
  • KPSS'de torpili bitireceğiz.
  • Eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, engelli kadrolarını tamamen dolduracağız. 
  • Dijital ticaretin önündeki bütün engelleri kaldıracağız.
  • Melih Bulu gibi dramatik bir tabloyla karşı karşıyayız. Üniversiteler de özerk olacak.

"Çay Kanunu ben hazırlayacağım"

Çay üreticilerinin açıklanan fiyatlardan şikayetçi olduğunu belirten Kılıçdaorğlu, "Çay Kanunu'nu neden çıkarmıyorsunuz? Rizeliye sormak isterim. Bu AK Parti milletvekilleri geldiği zaman, "Çay Kanunu'nu neden çıkarmıyorsunuz?" diye sormuyor musunuz? Söz ben hazırlayacağım" dedi. Kılıçdaroğlu, Çay Kanunu'nu hazırlarken çay üreticileri ile bir araya geleceklerini, kota ve kontenjanı kaldıracaklarını söyledi.

"Böyle bir devlet yönetimi olmaz"

Pandemide esnafın sıkıntı yaşadığı söyleyen CHP lideri, onuruna yediremediği için, borç batağında süründüğü için sonunda intihar eden esnafların olduğunu belirterek, "Her seferinde pandeminin başından itibaren sorunun nasıl çözülebildiğini anlatmaya çalıştık iktidara. Kimse çıkıp Erdoğan'a; "Sayın Cumhurbaşkanı bu yanlıştır" diyemiyor. Böyle bir devlet yönetimi olmaz. 17 madde halinde açıkladık. Esnafa kredi verdin de bunu nasıl ödeyecek? Dükkan kapalı. Verdiğin krediyle de sigorta, vergi, elektrik derken bitti. Bankaya nasıl ödeyecek? Hibe ver dedik biz size" diye konuştu.

Hkümetin son aldığı kararla 1 milyon 385 bin esnafa bir sefere mahsus olmak üzere 4 milyar 625 milyon lira hibe oalrak desek vereceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, akaryakıta yapılan ÖTV artışı ile bunun vatandaşların cebinden yeniden alınacağını belirterek, "Zammın bir tek sorumlusu var Erdoğan şahsım hükümeti" dedi.

"Mafyanın satın aldığı bir iktidar"

2018'de yaptığı bir konuşmada, "Devleti demokratikleştirmezseniz, devlet süratle organize suç örgütü haline dönüşebilir" dediği hatırlatan CHP lideri, bir başka konuşmasında ise "Hukukun üstünlüğü ilkesinin gereğini yerine getirmezseniz, devlet hukuk devleti olmaktan çıkar, organize suç örgütü niteliğine bürünür" dediğini belirterek, "Geldiğimiz nokta budur. Zamanında söyledik. Ama onlar geleceği görmüyorlar. Mafyaya teslim olan bir siyasi iktidar. Mafyanın satın aldığı bir siyasi iktidar. Talimatın koşulsuz yerine getiren bir siyasi iktidar" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Öyle bir noktaya geldik ki, bugüne kadar hiç karşılaşmadığımız olaylarla karşı karşıyayız. Mafya liderleri bildiri yayınlıyorlar. Cumhur İttifakı'na destek olup, Millet İttifakı'nı eleştiriyorlar. Bildiriyle yapıyorlar. Gizli kapaklı değil. Türkiye böyle bir duruma hiç düştü mü? Nasıl bir ülkede yaşıyoruz?" diye sordu.

"Mafya da çöküyor, siz de çöküyorsunuz"

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Merkez Bankası'nın 128 milyar doları arka kapıdan gitti. Kim çöktü 128 milyar doların üstüne? Bunların mafyadan ne farkı var? Yasa yok, kanun yok. Uydurma bir protokol. Merkez Bankası satmıyor. Arka kapıdan dolaşıyorsunuz, damada diyorsunuz ki; "ver kardeşim 128 milyar doları" mafya da çöküyor, siz de çöküyorsunuz. Ne farkınız var mafyadan? Tank Palet Fabrikası'na çöktüler. Bir kuruş Katar ordusuna peşkeş çektiler. Tank Palet Fabrikası'na, ordunun namusuna ve şerefine çöreklenen adamların mafyadan ne farkı var? Aynı mafya düzeni değil mi? O kadar ileri gittiler ki; 15 Temmuz deyip deyip geziyorlar ortada. 15 Temmuz şehitlerinin, gazilerin paralarına çökeceği kimin aklına gelirdi? Paraların üzerine çöktüler, vermiyorlar. Bunu yapan iktidardaki mafyadır"

Serik Belediyesi'ndeki 500 bin liralık rüşvet iddiası hatırlatan ve "Kim çöktü bu paraya?" diyen Kemal Kılıçdaroğu, "İki bakan, sessiz kalan AK Parti ve MHP vekilleri çökmedi mi? Bu mafya düzeni değil de ne? Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, çöktü bakanlığa. Oturdular kocası ile birlikte şirket kurdular. Dezenfektan aldı, ortaya çıkınca da ucuza aldık dediler. Gerçek ortaya çıktı, pahalıya almış. Hesabını soran var mı? CHP dışında yok. Mafya düzeni ile arasında ne farkı var?" dedi.

Meclis'te verdikleri araştırma önergesinin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Hırsızlığın araştırılmadığı bir meclis olabilir mi?" diye sordu.

Soylu'ya "keklemişler" tepkisi

İçişleri Bakanı Soylu'nun katıldığı bir yayında kendisini suçlayarak, "Keklemişler. Ayda 10 bin dolar hangi siyasetçiye gönderiyorsa ondan hesap sorsun" dediğini ifade eden Kılıçdaorğlu, "İçişleri Bakanı diyor bunu. İlgim var diyor, her ay 10 bin dolar rüşvet alıyorlar diyor. Araştıralım dedik. Buna da hayır dediler. TBMM Başkanı'na dilekçe verdik. Meclis Başkanın, TBMM'nin itibarını, onurunu koruma görevi vardır. Meclis'te reddedildi, sormak istiyorum sizi de mi biri kekliyor acaba? Bir siyasetçi ayda 10 bin dolar rüşvet alıyorsa, adını ver. Savcı çağırırsa isim verecekmiş. Memlekette savcı mı kaldı kardeşim? Kim bu ayda 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçi?"  dedi. 

"Eğer mafya bir siyasetçiyi besliyorsa, her ay 10 bin doalr maaş veriyorsa her ay en az 100 bin dolar para kazanıyordur" diyen CHP lideri, "Saray'da tam bir bizans entrikaları var. Mafya, yeraltı örgütleri çarşaf çarşaf açıklama yapıyorlar. Herkes dikkatle izliyor. Niçin? Devlet saydam olmadığı için. Bir yeraltı çetesinin lideri dikkatle dinleniyorsa orda sorun var demektir. İktidarda sorun var demektir. Mafya ile siyasetçi kol kola yürürse kaybeden Türkiye'nin itibarı olur. Bütün dünya bizimle dalga geçiyor" diye konuştu.

"Para için satmayacakları şey yokur"

Konuşmasında "Bunların para için yapmayacakları, satmayacakları şey yoktur. Vallahi de yoktur, billahi de yoktur" diyen Kemal Kılıçdaroğu, "Türkiye'yi uyuşturucu cennetine çevirdiler. Büyük miktarda yakalanan uyuşturucular var. Kişiler belli, kurumlar belli bir cumhuriyet savcısı bile dava açamıyor. Milyar dolarlık uyuşturucu ticareti yapıyorsun, el üstünde tutuluyorsun iktidar sahipleri tarafından. Çünkü onların deyimiyle kekleniyorlar. Para veriyorlar. Memleket yangın yeri, Saray'a bak, sanki memlekette hiçbir şey yok. Ağzını açıp tek bir kelime etmiyor. E mafyadan izin alacak. "Bunu şimdi konuşmayayım, benim sırlarım da açığa çıkar mı çıkmaz mı?"  şeklinde konuştu.

"28 milyar dolar gibi o da arazi"

Kılıçdaroğlu, yaşanan gelişmeler hakkında bazı baroların harekete geçmesi,ne rağmen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun sessiz kalmasına dikkat çekerek, "Bu ülkede bir Barolar Birliği vardı değil mi? Savunmayı temsil ediyor değil mi? Nerede? 128 milyar dolar gibi o da arazi" dedi.

Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti için artık bir milli güvenlik sorunu haline geldiğini söyledi.

"Allah'ını seversen sandıktan kaçma"

Erdoğan'a "Haydi Erdoğan vakit tamam. Seçim zamanıdır bu zaman. Allah'ını seversen artık seçimden kaçma. Korkunun ecele faydaası yok kardeşim. Zaman sandık zamanıdır, milletten krokma" diye seslenen ve erken seçim çağrısını tekrarlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda partililere seslenerek ve eski kısır çekişmeleri bir kenara bırakmaları çağrısında bulunarak Kılıçdaorğlu, "Artık bu ülke için AK Parti ile vedalaşma, bizim için de kiri temizleme zamanıdır. Bu bir seferdir dostlar. Sefere çıkmaya hazır mıyız" diye seslendi.

 

Independent Türkçe

 

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU