Mahkeme CHP'nin itirazını kabul etti, "128 milyar dolar nerede" afişi için el koyma kararı kaldırıldı

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 1.Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar ile el koyma kararının hukuka aykırı olduğunun kabul edildiğini söyledi

Fotoğraf: Twitter

CHP Edirne İl Başkanlığı’nın astığı ve savcılık kararıyla 13 Nisan’da kaldırılan "128 milyar dolar nerede" afişi yerine tekrar asılacak.

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Merkez İlçe Başkanı Burak Güngörmedi’nin 1.Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itirazlar kabul edilerek afişe el koyma kararı kaldırıldı.

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Türkiye'de bir ilk yaşandığını belirterek, el koyma kararındaki hukuksuzluğun göz önüne serilmiş olduğunu dile getirdi. Afişi geri alarak tekrar asacaklarını belirten Pekcanlı, "Bizim bir afiş krizimiz vardı. Davayı kazandık. Afişleri geri alıp asacağız. Hakkımızı da helal etmeyeceğiz. Türkiye'de ilk burada oldu" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pekcanlı, 1.Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar ile el koyma kararının hukuka aykırı olduğunun kabul edildiğini söyledi. Kararın lehine sonuçlanmasının ardından toplatılmış olan pankartları geri alacaklarını ifade eden Pekcanlı,

Fevzi Pekcanlı yaşananları şu şekilde özetledi:

Kamuoyunun bildiği üzere “128 milyar dolar nerede?” içerikli asmış olduğumuz afişler, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hukuka aykırı olarak el koyma kararı çıkartılmış ve bu el koyma kararı da Edirne 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından onanmıştı. Bilboardlarımız, yasal şekilde ücreti mukabilinde anlaşma çerçevesinde elimizde makbuzlu şekilde asılı olan pankartlarımız da alelacele toplatılmıştı.

 

Afişler "Cumhurbaşkanı’na hakaret" iddiasıyla indirilmişti

CHP, Merkez Bankası rezervlerinden kaybolduğu iddia edilen 128 milyar dolar ile ilgili kampanya başlatımış, parti binalarına "128 milyar dolar nerede" yazılı afişler asılmıştı. Afişler polisler tarafından savcılık talimatıyla indirilmişti. CHP’nin paylaştığı Cumhuriyet Savcısı Görüşme Tutanağı’na göre afişlerin sökülme gerekçesi, Cumhurbaşkanı’na hakaret olarak bildirilmişti.

 

 

 

 

Gazete Duvar, Independent Türkçe

 

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU