İspanya'da "kısıtlamasız" ilk hafta sonu: Polis 9 bin kişilik kalabalığı dağıttı

İspanya'da salgın nedeniyle uygulanan olağanüstü halin sona ermesinin ardından ilk haftasonu binlerce kişi eğlence merkezlerine akın etti. Polis, aşırı kalabalıklaşma nedeniyle grupları dağıttığını açıkladı

Fotoğraf: Reuters

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 25 Ekim 2020'den bu yana uygulanan olağanüstü halin sona ermesinin sonrası ülkede ilk haftasonu hareketli geçti.

Sol koalisyon hükümetinin aldığı kararla olağanüstü hal uygulamasının yaklaşık 7 ay sonra sonra ermesiyle Barcelona'da vatandaşlar, şehir merkezlerine ve sahillerde eğlenceler düzenledi.

İspanya polisi, pazar günü yaklaşık 9 bin kişiyi sosyal mesafe kurallarına uymadıkları için dağıttıklarını ve meydanları boşalttıklarını açıkladı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kültür bakanından "sosyal mesafe" uyarısı​

Madrid'deki bir etkinlikte konuşan Kültür Bakanı José Manuel Rodríguez Uribes, gençleri sosyal mesafe kurallarına uymaya devam etmeye çağırdı.

Uribes, "Kısıtlamayla yaşamış olmanın ve dışarı çıkma ihtiyacının ne anlama geldiğini biliyorum, ancak eğlenirken güvenlik önlemlerine saygı göstermeye devam etmenizi rica ediyorum" dedi. 

Öte yandan, kısıtlamaların kalkmasıyla turizmde de hareketlenme kaydedildi. Güneydoğu tatil beldesi Benidorm'daki otel rezervasyonlarının yüzde 60' yükseldiği belirtildi. 

İspanya Sağlık Bakanlığı'nın cuma günkü verilerine göre, salgının başından beri ülkede 79 bin 339 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, toplam 3.6 milyon vaka kaydedildi. Nüfusun üçte birine ise en az bir doz Kovid-19 aşısı yapıldı. 

 

Independent Türkçe, Reuters, Sputnik Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU