“Kıyafetleri uygunsuz” diye bütün bir yoga sınıfını ve eğitmeni tutukladılar

İran'da yogaya gösterilen rağbet son yıllarda gittikçe artıyor

Fotoğraf: The Independent

Instagram’da paylaşılan bir reklamla ilgili ihbar üzerine harekete geçen İranlı yetkililer, ülkenin kuzeydoğusundaki Gürgan şehrinde özel bir yoga sınıfında yaklaşık 30 kişiyi tutukladı.

Tasnim haber ajansına göre, bölgedeki yetkililer, kadınlar ve erkeklerin özel bir odada yoga yaptıkları sırada tutuklandığını söyledi.

İran Devrim Mahkemesi’nin Gürgan Başkan Yardımcısı Mesud Süleymani, Tasnim’e yaptığı açıklamada, bu kişilerin “uygunsuz kıyafetler giydiğini” ve “yakışıksız davranışlar içerisinde olduğunu” belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yoga eğitmeninin ders vermek için gerekli izin belgesine sahip olmadığını da kaydeden Süleymani, güvenlik güçlerinin operasyon yapmadan önce söz konusu evi bir süre gözlediğini anlattı.

Tasnim’in aktardığına göre, eğitmenin sınıfı için Instagram’da reklam yaptığını belirten Süleymani, ülkede sosyal medyadaki “faaliyetlerin denetlenmemesini” eleştirdi.

İran’da muhafazakar yetkililer, kadın-erkek karışık spor yapılmasını yasaklıyor. Yoga yapmak her ne kadar ülkede resmen yasaklanmamış olsa da bu uğraşının profesyonel seviyede öğretilmesine izin verilmiyor. Ayrıca İran'da muhafazakar kesim, yoganın yozlaştırıcı etkisi olduğuna dair sık sık eleştiriler yöneltiyor.

Kısıtlamalara rağmen, ülkede faaliyet gösteren bazı yoga okulları, hizmetlerini kamuya açık halde duyuruyor ve yoga son yıllarda gittikçe daha da popüler hale geliyor.

The Economist’in İran Yoga Derneği’ne dayandırdığı haberine göre, ülkede 2014’te yaklaşık 200 yoga merkezi bulunuyordu. 
 


Bu arada, yoga sınıfındaki tutuklamalar, İran’ın önde gelen sokak müzisyenlerine ait sosyal medya hesaplarının, "suç unsuru" taşıdıkları gerekçesiyle yetkililer tarafından ele geçirilmesinden yalnızca bir gün sonra yaşandı.

Hesapları devre dışı bırakılmadan önce 174 bin takipçisi bulunan üç sanatçı, performans videolarını sosyal medyada paylaşıyordu.

Perşembe günü bu kişilerin hesaplarında, “Saygıdeğer yargı makamının emri uyarınca, suç içerikleri yayımlaması nedeniyle bu web adresine el konmuştur ve davada belirtilen suçlara karışanlar soruşturulmaktadır” bildirimi yer aldı. Bu mesajdan kısa süre sonra da hesaplar erişime kapandı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east

Independent Türkçe için çeviren: Elvide Demirkol

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU