Prof. Ceyhan: Unutulmaması gereken grup 18 yaş altı

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Çok bulaşıcı bir mutant virüs Türkiye'de yayılmış durumda, yenileri de geliyor" dedi

Fotoğraf: AA

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bugün yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Habertürk televizyonunda canlı yayına katılan Ceyhan, “29 Nisan'da başlayan kısıtlamalara bağlı vaka düşüşü beklemiyoruz. Vaka sayılarındaki azalmayı ona bağlamak yanlış" dedi.

“Tam kapanmanın vakalar üzerindeki etkisinin bir hafta ila 10 gün içerisinde görüleceğini” söyleyen Mehmet Ceyhan, "Bu azalmaları ve artmaları her zaman bir önleme ya da aşıya bağlamak doğru değil" diye konuştu.

"Şu anda çok bulaşıcı bir mutant virüs Türkiye'de yayılmış durumda, yenileri de geliyor maalesef" diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı çalışmalarıyla ilgili de konuştu.

Ceyhan, “Böyle bir mutant virüs ortamında vaka sayılarını azaltabilseydik, demek ki bizim bilmediğimiz olaylar var, tedbirler daha fazla uygulanıyor…” dedi.

"Unutulmaması gereken grup 18 yaş altı" diyen Mehmet Ceyhan, üç firmanın 18 yaş altının aşılanmasıyla ilgili olarak yoğun çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Türkiye'nin bu üç firmadan BioNTech/Pfizer ile ilişkisi olduğunu söyleyen Ceyhan, Moderna ve Johnson & Johnson'la Türkiye'nin bir ilişkisi olmadığını hatırlatıp, şu çağrıda bulundu:

Bizim şimdiden çocuklar için olan aşıyı satın alıp stoklayacak mıyız, yoksa belirgin yaptırımlı anlaşmalar mı imzalayacağız; garanti altına almamız lazım. Öbür türlü insanlar çocuklara aşılama yapacaklar biz yapamayacağız. Yarın bir gün çocukların yurt dışına giriş ve çıkışında sorunlar olur. Ve bu pandemiyi toplumda bitirmemiz zorlaşır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU