AK Partili Altunay dile getirmişti.. İBB’den "kayıp atlar" açıklaması

İBB'den yapılan açıklamada yerel yönetimlerce sahiplenilen 605 attan yüzde 30'unun AK Parti, MHP ve BBP’li belediyeler tarafından sahiplenildiği kaydedildi

Fotoğraf: AA

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında Adalar'da faytonculuğun kaldırılmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) satın aldığı atların 978 tanesinin kayıp olduğunu öne sürmüş, "Sahiplendirilen 102 attan sonra geriye kalan 1200 atın 120 tanesinin Adalar’daki ahırlarda olduğu gözönüne alınırsa geri kalan 978 atın faili meçhul" diye konuşmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden konuya ilişkin açıklama geldi.

İBB tarafından satın alınan bin 179 attan 860 tanesinin saiplendirildiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Atların 665'si kamu kurum ve kuruluşlarına, 42'si sivil toplum örgütlerine, 148'ü şahıslara, 5'i de muhtarlara sahiplendirilmiştir. Atların Adalar'daki bakımı sürecinde çeşitli sebeplerle toplam 224 at ölmüştür. İBB bünyesinde 115 adet atın bakımı sürdürülmektedir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yerel yönetimler sahiplendi

Açıklamada yerel yönetimlerin 605 at sahiplendiği belirtilerek bunlardan yüzde 30'unun AK Parti, MHP ve BBP’li belediyelerce gerçekleştirildiğinin altı çizildi.

"Sorumluluk kamuda"

Açıklamada, İBB'nin kamu kurum ve kuruluşlarına bedelsiz devir ile verdiği atların ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluğunda yer aldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

Şahıs ve sivil toplum kuruluşlarına sahiplendirilen atlarla ilgili iletişim sağlanmakta, atların durumu hakkında bilgi alınabilmektedir. İlgili mevzuat doğrultusunda sahipli atların takibi Tarım ve Orman Bakanlığı teşkilatınca gerçekleştirilmektedir. Atların sahiplendirilmesi ile ilgili taahhütte; atların sahiplenen kişilerce bir yıl boyunca bakımının yapılması şartı yer almakta olup, en az bir yıl boyunca atlara bakmayı kabul eden kişilere sahiplendirilmiştir. Ada'da kalan kurumumuza ait 115 at, İBB'nin atlı zabıta gibi çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere şartları iyileştirilen at ahırlarında yaşamlarını sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU