ABD, 116 ülke için "seyahat etmeyin" uyarısı yayımladı

Dışişleri Bakanlığı, seyahat uyarısını dünyadaki ülkelerin yaklaşık yüzde 80'ini kapsayacak şekilde genişleteceğini açıklamıştı

Fotoğraf: Reuters

ABD Dışişleri Bakanlığı "Koronavirüs vakalarının çok yüksek olmasını" gerekçesiyle, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu en az 116 ülkeyi bu hafta "4. Seviye: Seyahat Etmeyin" uyarı listesine ekledi.

Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, Meksika, Almanya da bakanlığın listesine eklendi.

Çin ve Japonya gibi bazı ülkeler ise "Üçüncü Seviye: Seyahati Yeniden Gözden Geçerin" kategorisinde yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü, "Seyahat Etmeyin" uyarısını dünya çapındaki ülkelerin yaklaşık yüzde 80'ini kapsayacak şekilde genişleteceğini açıklamıştı.

Salı gününden önce Dışişleri Bakanlığı'nın listesine göre yaklaşık 200 ülkeden 34'ünü "Seyahat Etmeyin" kategorisinde yer alıyordu. Bu sayı dün gece 150'ye çıktı. Bakanlık güncellemeleri ne zaman tamamlayacağını açıklamadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, kararın bazı ülkelerdeki mevcut sağlık durumunun yeniden değerlendirilmesi anlamına gelmediğini, bunun yerine "Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat uyarı sisteminde (ABD salgın hastalık önleme idaresinin) epidemiyolojik değerlendirmelerini daha yakından yansıtacak bir ayarlamayı yansıttığını" bildirdi.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU