Wikipedia Türkiye’deki erişim engelinin kaldırılması için AİHM’e gitti: Türkiye'ye özgür bilgiyi geri getirmenin zamanı geldi

Wikipedia'yı yöneten Wikimedia Vakfı tarafından, Türkiye'nin Wikipedia'ya erişim yasağının kaldırılması üzere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunuldu

Fotoğraf: Pixabay

Wikimedia Vakfı, 2017'nin Nisan ayından bu yana Türkiye'de yasaklı olan Wikipedia ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Vakıf, başvuruyla birlikte söz konusu yasağın Türk mahkemeleri aracılığıyla kaldırılması yönünde girişimde bulunacaklarını ve bununla ilgili olarak Türk yetkililerle görüşüleceğini söyledi.

Wikimedia Vakfı Genel Müdürü Katherine Maher kararı bir basın toplantısında açıkladı.

Maher, Türkiye tarafından siteye erişimin kaldırılması kararının gerekçesi olan içeriklerle ilgili olarak "Söz konusu içeriklerin yasal olarak korunan özgür ifade kapsamında olduğuna inanıyoruz" dedi. 

Katherine Maher Twitter'dan yaptığı paylaşımda ise Wikimedia Vakfı'nın konuyla ilgili açıklamasını paylaştı ve "Wikimedia Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dilekçe verdi. Wikipedia Türkiye'de iki yıldır engelli. Yeterli. Türkiye'ye özgür bilgiyi geri getirmenin zamanı geldi" notunu yazdı.
 


Wikimedia ayrıca, tüm dillerde erişimin engellendiği Çin'de de yasağın kaldırılmasının yolunu arayacaklarını açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği, 2017 yılında aldığı erişim engeli kararında şu ifadelere yer vermişti:

"İçeriklerin 5651 sayılı Kanun'un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur" 


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU