IMF raporuna göre Türkiye, enflasyonun çift hanede olacağı öngörülen 12 ülke arasında

IMF raporunda enflasyonun çift hanede ve yüzde 10'un üzerinde olacağı öngörülen 12 ülkeye yer verildi. Türkiye listedeLibya ve Liberya arasında yer aldı

2020 yılında yüzde 5 olan enflasyon hedefi tutturulamamış ve yıllık enflasyon yüzde 14.6 olarak gerçekleşmişti / Fotoğraf:AA 

IMF 2021 Nisan Raporu'nda bu yıl enflasyonun çift hanede ve yüzde 10'un üzerinde olacağı öngörülen 12 ülkeye yer verildi. Türkiye yüzde 13.6 ile 9’uncu sırada, Libya'dan daha iyi, Liberya'dan daha kötü çıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Naci Ağbal'ın Merkez Bankası başkanlığı döneminde 2021 sonu için enflasyonun yüzde 9,4 olarak gerçekleşceği tahmin edilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan ise Şubat ayı başında yaptığı açıklamada "enflasyon hedefinin uzağındayız" demişti. Yeni Ekonomi Programı'nda 2020 ve 2021'de enflasyon hedefi yüzde 5 olarak belirlenmiş ancak 2020'de yıllık enflasyon yüzde 14.60 olarak gerçekleşmişti.

“Baskılardan besleniyor”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Enflasyonu yüzde 10'un üzerinde olan ve bu yıl da aynı kategoride yer alacakları IMF tarafından öngörülen ülkelere baktığımızda içlerinde tek Avrupa ülkesi biziz. Yüzde 16'yı aşan oranla Türkiye halen IMF'nin yılsonu için öngördüğü enflasyonun 3 puan üzerinde. Demokrasiden uzaklaştıkça, denetimsizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve baskılar arttıkça, enflasyon besleniyor” dedi.

“Ekonomik eşitsizlik ve adaletsizliğin de somut göstergesi”

Erdoğan Toprak, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“IMF 2021 Nisan Raporu'nda bu yıl enflasyonun çift hanede ve yüzde 10'un üzerinde olacağı öngörülen 12 ülke dikkat çekiyor. Türkiye bu kategoride hem Avrupa ülkelerinden hem de G20 ülkelerinden negatif biçimde ayrışıyor. 2021 yılında enflasyonun yüzde 10'un üzerinde olacağı tahmin edilen ülkelerin büyük bölümü, dünyanın geri kalmış ya da kapalı rejime sahip, özgürlükler, demokrasi, hukuk devleti, bağımsız yargı, özgür medya ve daha pek çok kategoride alt sıralarda yer alan ülkelerdir. Enflasyon, ekonomik eşitsizlik ve adaletsizliğin de somut göstergesi”

“Gelir adaletsizliğini zirveye çıkartıyor”

Enflasyonun bir kesimi olağanüstü zenginleştirdiğini söyleyen Erdoğan Toprak, “Geniş kitleleri yoksullaştıran, servet transferini hızlandıran, gelir adaletsizliğini zirveye çıkartan bir ekonomik yara. Enflasyonu yüzde 10'un üzerinde olan ve bu yıl da aynı kategoride yer alacakları IMF tarafından öngörülen ülkelere baktığımızda içlerinde tek Avrupa ülkesi Türkiye” dedi.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU