FedEx saldırganının, pompalı tüfeğine el konmasına rağmen iki tüfek satın aldığı ortaya çıktı

19 yaşındaki saldırgan hakkında, silahına el konduktan sonra hukuki işlem başlatılıp başlatılmadığı henüz bilinmiyor

Hole'un ailesi, olaydan sonra yayımladıkları açıklamada "Onun için elimizden gelen her şeyi yapmıştık" dedi (AP)

ABD'nin Indiana eyaletindeki kargo ve nakliyat şirketi FedEx'in tesisine saldırı düzenleyen kişinin, geçen yıl pompalı tüfeğine el konmasına rağmen saldırıdan aylar önce iki tüfek satın aldığı ortaya çıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Indianapolis şehrinde 15 Nisan'da düzenlenen silahlı saldırıda 8 kişi hayatını kaybederken en az 7 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyen Brandon Hole ise olay yerinde intihar etmişti.

Saldırıda yaşamını yitirenlerin en az 4'ü Sih topluluğuna mensup kişilerdi. Yaşanan can kayıpları, Amerika'daki Sih toplulukları arasında korku ve endişeye neden oldu. Öte yandan polis saldırının Sihlere yönelik bir nefret ya da ayrımcılıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığına ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Indianapolis Metropolitan Polis Teşkilatı kayıtlarında, Mart 2020'de annesinin akıl sağlığıyla ilgili endişelerini dile getirmesi üzerine polisin 19 yaşındaki saldırganın pompalı tüfeğine el koyduğu ortaya çıktı.

Indiana dahil 12 eyalette yürürlükte olan ve "ikaz uygulaması" olarak bilinen silah denetimi yasası kapsamında, mahkeme tarafından kendisi ya da çevresindekiler için tehlike oluşturduğuna karar verilen bir kişinin silah taşımasına geçici süre izin verilmiyor.

Uygulama kapsamında kolluk kuvvetlerinin, birinin silahına el koyduktan sonra iki hafta içinde mahkemeyi sözkonusu kişinin belirli süre boyunca silah bulundurmaya elverişli durumda olmadığına dair bilgilendirmesi gerekiyor.  

Ancak teşkilattan polis şefi Randal Taylor, annenin şikayeti ve polisin silaha el koymasına rağmen, Hole'un saldırıdan önce "pompalı tüfekten daha güçlü silahları yasal olarak satın aldığını" belirtti.

Cumartesi günü polisin açıklamasında, olayda kullanılan saldırı tüfeklerinin 2020 Temmuz ve Eylül'de alındığı belirtildi.

Taylor, bu satın alma işlemlerinin yasal olarak gerçekleşebilmesi için Hole hakkında ikaz uygulamasının devreye sokulmamış olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Hole hakkında herhangi bir yasal işlem yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa bile yargıcın silah denetim kuralının uygulanıp uygulanmamasına ilişkin nasıl bir karar verdiği henüz bilinmiyor.

Taylor, polisin el koyduğu pompalı tüfeği hiçbir şekilde saldırgana geri vermediğini de sözlerine ekledi.Independent Türkçe, New York Times

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU