İran: Nükleer Tesise yönelik saldırının sorumlusu Rıza Kerimi yurtdışına kaçtı

İran'daki Natanz Nükleer Tesisi'ne yönelik saldırının sorumlusu Rıza Kerimi'nin patlamadan önce yurtdışına kaçtığı açıklandı

Fotoğraf: AA

İran'ın İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi'ndeki saldırıdan sorumlu olduğu iddia edilen kişinin patlamadan önce yurtdışına kaçtığı duyuruldu.

İran devlet televizyonunda yayınlanan haberde, tesise yönelik saldırıdan Rıza Kerimi'nin sorumlu olduğu belirtildi.

Haberde saldırının faili olduğu öne sürülen Kerimi'nin patlamadan önce yurtdışına kaçtığı ve yakalanması için gerekli yasal çalışmanın başlatıldığı kaydedildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Natanz Nükleer Tesisi'nde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin talimatıyla önceki santrifüjlere kıyasla 10 kat daha fazla uranyum zenginleştirme imkanı sağlayacak 164 adetten oluşan IR-6 santrifüj zinciri devreye sokulmuştu.

Yeni nesil santrifüjlerin devreye girmesinden bir gün sonra 11 Nisan'da tesiste büyük bir patlama yaşandığı bildirilmişti. Patlamanın hemen ardından olayın kaza olduğunu duyuran İranlı yetkililer, daha sonra olayın santrifüjleri hedef alan bir sabotaj eylemi olduğunu açıklamıştı.

İran'ın İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi'nde Temmuz 2020'de de yangın çıkmış ve İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinden bir gün sonra 28 Kasım'da yapılan açıklamada, bunun İsrail tarafından gerçekleştirilen sabotaj eylemi olduğu açıklanmıştı.

Saldırıda gelişmiş santrifüjlerin hedef alındığı belirtilmişti.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU