Kılıçdaroğlu'ndan Kavcıoğlu'nun 128 milyar dolar açıklamasına yanıt: Yüzeysel yapılan bir açıklama toplumu tatmin etmez

Merkez Bankası'nın rezervlerinde eriyen 128 milyar doların akıbetini bir kampanya ile soran CHP lideri Kılıçdaroğlu, açıklamadan tatmin olmadığını söyledi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun döviz rezervleri ile ilgili açıklamasına yanıt verdi / Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 128 milyar dolarla ilgili açıklamalarına ilişkin,  “Tatmin olmadım” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Yüzeysel yapılan bir açıklama toplumu tatmin etmez”

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası bu açıklamayı çok önceden yapmalıydı. 2016’dan beri bu konuda hiçbir açıklama yapılmıyor. Üstelik defalarca soruldu. En baştan itibaren bizim istediğimiz, Merkez Bankası dövizi hangi tarihte sattı, kaça sattı, kimlere sattı, bunları açıklaması. Yüzeysel yapılan bir açıklama toplumu tatmin etmez. Dolayısıyla biz hâlâ 128 milyar doların kimlere, hangi kur üzerinden satıldığını öğrenmek istiyoruz. Çünkü o para, bir kişinin kendi kişisel parası değil. O para, doğrudan doğruya halkın parası. 83 milyonun parasıdır ve dolayısıyla 83 milyonun da bu paranın akıbetini öğrenme hakkı vardır” dedi. 

İndirilen pankartlar

Kılıçdaroğlu, pankartların indirilmesi konusunda ise “Hiçbir darbe döneminde karşılaşmadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Askeri darbe döneminde olmayanı sivil darbe döneminde yaşıyoruz. 128 milyarın nerede olduğunun gizlenmesinin nedeni, Merkez Bankası’nın soyulmasını halkın gözünden kaçırmak istemeleri” dedi.

Kavcıoğlu ne demişti?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar tutarındaki rezervin akıbetine ilişkin iddialar için "TCMB, görev ve sorumluluk alanlarındaki bilgi ve verileri uluslararası standartlar dahilinde şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır" açıklamasında bulunmuştu.

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU