Prens Andrew babasının cenaze töreninde amiral üniforması giymeyi talep etti

York Dükü, Jeffrey Epstein'la arkadaşlığı nedeniyle 2019'da kamu görevlerinden çekilmişti

Prens Andrew, Prens Philip'in vefatı için "Adeta ulusun büyükbabasını kaybettik" demişti (AFP)

York Dükü'nün, Edinburg Dükü'nün cumartesi düzenlenecek cenazesinde Amiral üniforması giymeyi talep ettiği bildirildi.

Cinsel suç hükümlüsü Jeffrey Epstein'la arkadaşlığı nedeniyle 2019'da kraliyet görevlerinden çekilen Prens Andrew'e 2015'te Kraliyet Donanması Onursal Koramirali unvanı verilmişti.

Altmışıncı doğum gününü kutlamak için 2020'de amiralliğe terfi edecekti ama kraliyet ailesinin çalışan bir üyesi olarak resmi görevlerine devam edene kadar bu terfiyi ertelemeyi seçti.

Fakat Daily Mail'e göre şimdi, babasının bu hafta sonu düzenlenecek cenazesi için Dük, amiral üniformasını giymeyi talep etti.

Amiral sıfatı Kraliyet Donanması'nda üst düzey bir rütbe ve görevdeki bir subayın terfi ettirilebileceği rütbelerin en yükseği.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Amiral üniformasıyla koramiral üniforması arasında çok az fark var.

Örneğin, amirallerin tören ceketinin kolunda üç şerit bulunurken,  koramirallerinkinde sadece iki şerit var.

Buna ek olarak apoletler de farklılık gösteriyor: Amiral çapraz bir baton ve 4 yıldızlı bir kılıç taşırken, koramiral aynısının üç yıldızlısını taşıyor.

Kraliyet ailesinin diğer üyelerinin cumartesi günü herhangi bir askeri kıyafet giyip giymeyeceği teyit edilmedi.

Galler Prensi, 2012'de her üç askeri hizmette de en yüksek rütbeye layık görülerek Mareşal, Filo Amirali ve Kraliyet Hava Kuvvetleri Mareşali oldu.

Cambridge Dükü, Kraliyet Hava Kuvvetleri Britanya Muharebesi Anma Uçuşu'nun lideri ve Coningsby Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Onursal Hava Komutanı unvanlarına sahip.

Daily Mail, kraliyet görevlilerinin Britanya Ordusu'nda 10 yıl görev yapan Sussex Dükü'nün ne giymesi gerektiği hususunda da zorlandığını iddia ediyor. Sussex Dükü artık kraliyet ailesinin çalışan bir üyesi değil ve bu yüzden askeri unvanlarını kaybetti, bu da kraliyet ailesinin törene üniformasız katılan yetişkin tek üyesi olacağı anlamına gelebilir. Bunun yerine madalyalı bir resmi kıyafet giymek zorunda kalabilir.

Cenazede kimin hangi kıyafeti giyeceğine Kraliçe karar verecek.

York Dükü'ne yakın bir kaynak The Independent'a şunları söyledi:

York Dükü, cumartesi günü düzenlenecek cenazenin Majesteleri Edinburgh Dükü'ne ve ulusa ait bir an olduğunun kesinlikle farkında.

Dikkati bundan başka bir yere çekmek istemiyor ya da böyle bir niyeti yok. Ne giyip giymeyeceğine dair spekülasyonlar yalnızca spekülasyondan ibaret ve bu türden hiçbir meseleye dair henüz karar verilmedi.

York Dükü koşullara uygun olanı yapacak, kraliyet görevlerinden çekilmiş olmaya devam ediyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/royal-family

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU