Emekli amirallerden gözaltına süresinin uzatılmasına tepki: Balyoz'da hapis yattım, kaçacak değilim

Gözaltındaki amiraller, ilk ifadelerinde sağlık durumlarına dikkat çekerek, gözaltı süresinin uzatılmasına itiraz etti

Fotoğraf: AA

'Montrö' bildirisinde imzası olduğu için gözaltına alınan 10 emekli amiral, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nde önceki akşam ilk ifadelerini verdi. 

Hakimlik, şüpheli sayısının fazlalığı, henüz ifadelerinin alınmamış olması" nedeniyle gözaltı süresinin uzatılmasına karar verildiğini açıkladı. Gözaltı süresinin uzatılmasına karşı çıkan amiller, FETÖ'nün Balyoz kumpası davasında hapis yattıklarını hatırlatarak "kaçacak değiliz" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre emekli amirallerden Nadir Hakan Eraydın, ifadesinde yaklaşık 1 ay önce kalp ameliyatı geçirdiğini belirterek, "Gözaltındayken sağlık koşulları sebebiyle hastaneye kaldırıldım" dedi. Gözaltı koşullarından şikayet eden Alaettin Sevim “Kaçacak birisi değilim. İstenildiği takdirde ifade veririm. Gözaltı süresinin uzatılmasının reddine karar verilsin" diye konuştu.

Ali Sadi Ünal ifadesinde, "Ben balyoz davasında haksız şekilde hürriyetimden yoksun bırakıldım. Adaletli hakimlerimiz kürsüde bulunsun diye bedel ödedim. 2010-2011 yılları arasında kanser tedavisi gördüm. Gözaltı sürecinde zorlanmaktayım. Benim özel beslenme koşullarıma ihtiyacım var. Gözaltı süresinin uzatılmasının reddine karar verilsin" dedi.

“Sağlığımız risk altında”

Emekli amiral Atilla Kezek de  ifadesinde, "65 yaşındayım Tansiyon ve diyabet rahatsızlığım var. Pandemi koşulları nedeniyle sağlığımız risk altında" ifadelerini kullandı. Bülent Olcay da "Balyoz davası kapsamında 997 gün özgürlüğümden yoksun bırakıldım. O zaman bile kaçmadım. Bu dava sürecinde böyle bir düşüncem olamaz. Sağlık sorunlarımız vardır. İleri yaşta olan anne ve babam en büyük endişem" ifadelerini kullandı.

Kadir Sağdıç da 69 yaşında olduğunu belirterek, "Sözkonusu duyuru hazırlandığı günlerde ben yoldaydım.Ben 40 ay Balyoz davasında tutuklu kaldım. O dönem annem bile veda edemedim. Babam ise yaşlıdır. Tansiyon rahatsızlığım bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

“Mavi Vatan kavramı bana aittir”

Emekli amirallerden Cem Gürdeniz "Balyoz'dan ilk tutuklanan amiral benim. 'Mavi Vatan' kavramı bana aittir. Çok uğraşılan bir amiralim. Kaçmak benim gibi birsine yakışmaz. Gözaltı süresince hiçbir belge verilmedi. Gözaltında corona olma ihtimalimiz var" diye konuştu.

Turgay Erdağ,"Balyoz kumpasında 3,5 yıl yatarak bedel ödedim. Göazlatına alınma sürecim 90 yaşında olan anne ve babamın gözleri önünde yaşandı" ifadesini kullandı. Emekli amiral Türker Ertürk de "Uzatmanın gayri hukuki olduğunu düşünüyorum. Delil karatma şüphem yok. Gözaltı koşullarımız hijyen değil" dedi.

 

Hürriyet, Independet Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU