ABD'de en az 8 kasırganın yolda olduğu sıradışı fırtına sezonu bekleniyor

Geçen yıl büyük hasara yol açan sezonda isimlendirilmiş 30 fırtınayla rekor kırılmıştı

ABD'de son senelerde kasırga ve fırtınaların sayısı artıyor (AP)

Hava tahmincileri, 2021'de en az 8 kasırganın ABD'yi vurmasının beklendiği, anormal düzeyde aktif yeni bir fırtına sezonu öngörüyor.

Ülkede, 2020 kasırga sezonunda birçok güney eyaletinde ve ABD genelindeki farklı bölgelerde ciddi hasara neden olan 30 isim verilmiş fırtına ve 13 kasırgayla rekor kırılmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Colorado Eyalet Üniversitesi (CSU) Meteoroloğu Phil Klotzbach'a göre, CSU'nun çarşamba yayımladığı bir tahminde, 2021 kasırga sezonunun 2020'den daha az şiddetli ancak yine de "ortalamanın çok üzerinde" olacağı öngörüldü.

Tahminlere göre 2021 sezonunda 17 isim verilmiş fırtına ABD'yi vurabilir; 8 kasırga oluşum sürecinde ve 4'ü Kategori 3 ya da daha yüksek düzeyde sınıflandırılan büyük kasırgalara dönüşüyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), ortalama bir sezonu 12 isimlendirilmiş fırtına, 6 kasırga ve iki büyük kasırgayla tanımlıyor fakat kurum bu tanımı her 10 yılda bir güncellediği için tanım bu yıl değişecek.

CSU, araştırması için NOAA ortalamasını kullandı ancak daire 1991-2020 dönemine ilişkin rakamları yayımladığında bunu güncelleyecek.

CSU'nun öngörüsü, meteoroloji servisi Accuweather'ın 2021 sezonu için benzer tahminleri duyurmasından sadece birkaç gün sonra açıklandı.

Servis bu sezon 16 ila 20 isimlendirilmiş fırtına oluşacağını, bunların 7 ila 10'unun kasırga olacağını ve ABD'yi vuracak üç ila 5 büyük kasırga yaşanacağını tahmin etmişti.

1 Haziran'da başlayacak ve 30 Kasım'a kadar sürecek 2021 kasırga sezonunun, hem ağustos hem de eylülde zirve yaparak ABD'yi vurması bekleniyor.

İki tahmin benzer olsa da, Klotzbach bunların yılın ilk tahminleri olduğunu vurguluyor. "Bu erken gelen zamanlama tahmininde çok fazla belirsizlik var" ifadelerini kullanan Klotzbach "Önümüzde, iklim sisteminde pek çok şeyin değişebileceği birkaç ay var" diye ekledi.

NOAA'nın ilk tahminini, 2021 sezonu başlamadan sadece birkaç gün önce yani mayıs sonunda yayımlaması planlanıyor.

Geçen yılın kasırga sezonu rekor kırsa da, NOAA'ya göre son 26 sezonun 18'i normalin üzerinde seyretti ve 2020, normalin üzerinde bir Atlantik kasırga sezonuyla geçen üst üste 5. yıl oldu.

Kasırgalar, 2020'de aralarında Belize, Bermuda, Guatemala, Honduras, Meksika, Nikaragua ve Panama'nın da bulunduğu Orta Amerika ve Karayip ülkelerinin yanı sıra birçok ABD eyaletinde de ciddi hasara neden oldu.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU