Bahçeli: Mora ayaklanmasının rövanş sayfası henüz görülmemiş, bu hesap henüz kapanmamıştır

MHP Lideri Bahçeli, Berat Kandili mesajında Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki camiye yapılan saldırıya tepki gösterdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Berat Kandili dolayısıyla sosyal medya hesabından mesaj paylaştı / Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Berat Kandili dolayısıyla sosyal medya hesabından mesaj paylaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bahçeli, Berat Kandili’nin insanlığın etrafını kuşatan kirlilikten, tesiri altına girilen karanlık türbülanstan çıkış için bir milat olmasını temenni ederken, Limasol’da bir camiye yönelik düzenlenen saldırıya da tepki gösterdi.

Bahçeli, “Ramazan ayının müjdecisi, manevi kurtuluşun gecesi, günahlardan arınmanın müstesna bir vetiresi olan mübarek Berat Kandili’ni idrak ediyoruz. İhsanın bol, ilahi mükafatın çok olduğu Berat Kandili’nin ahlaki, İslami ve insani sorumlulukları perçinlemesini bilhassa diliyorum” dedi.

“Manevi kurtuluşun beratına milletçe nail olabilmeyi ümit ediyorum”

“Berat Kandili’nin kalbimizi nurlandırmasını, insanlığın etrafını kuşatan kirlilikten, tesiri altına girilen karanlık türbülanstan çıkış için bir milat olmasını temenni ediyorum. Fitnenin yerine fazileti geçirmek, gıybetin yerine muhabbeti yerleştirmek temel görev olmalıdır” diyen Bahçeli, mesajını şöyle sürdürdü:

“Esir bir vicdanla değil, hür bir iradeyle; çatık kaşlarla, sıkılı yumruklarla değil; barışma ve kucaklaşma hissiyatının öne geçmesiyle hayatın daha da güzelleşeceğine, geliştirici işbirliği dinamiklerinin harekete geçeceğine inanıyorum. Aziz milletimizin, Türk-İslam aleminin Berat Gecesi’ni kutluyorum. Bu muazzez gece hatırına, musallat olan her türlü dert, sorun, felaket ve hastalıklardan kurtulmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Manevi kurtuluşun beratına milletçe nail olabilmeyi ümit ediyorum”

“Cami duvarlarına mavi boyayla haç resmi çizenler alçaktır, korkaktır, günahkârdır”

Kıbrıs Rum Kesimi’nin Limasol kentindeki bir camiye yönelik nefret dolu saldırıları lanetlediğini belirten Devlet Bahçeli, “1821 Mora ayaklanmasının 200.yıldönümü münasebetiyle Türklere ölüm sloganları atanlar, cami duvarlarına mavi boyayla haç resmi çizenler alçaktır, korkaktır, günahkârdır” dedi.

“Bu hesap henüz kapanmamıştır”

Mora ayaklanmasının, Türk milletinin geçmişine damga vuran kanlı ve kahredici facialardan birisi olduğunu, bu ayaklanmada gerçek manada bir soykırım yaşandığını ve 40 bine yakın Müslüman Türk’ün katledildiği bu toplu katliama karşı insanlığın hala suskun olduğunu belirten Bahçeli, mesajını şöyle tamamladı:

“Müslüman Türk’ün kanından beslenen canilerin torunlarına tavsiyem, sabrımızı taşırmamaları, tahrik ve tacizlerinden derhal vazgeçmeleridir. Çünkü Mora ayaklanmasının rövanş sayfası henüz görülmemiş, bu hesap henüz kapanmamıştır. Bu vesileyle Mora ayaklanmasında şehit edilen, şiddet ve dehşet tüneline sokularak hayatlarını kaybeden Müslüman Türklere Allah’tan rahmet diliyor, hepsini saygı ve şükranla anıyorum. Kanımız hala yerdedir, günü geldiğinde bedeli muhasım odaklara elbette ödettirilecektir”

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Limasol kentine bağlı "Episkopi" (Piskobu-Yalova) köyünde bulunan caminin duvar ve kapılarına kimliği belirsiz kişilerce, 25 Mart 1821'in yıl dönümünde, Yunan ayaklanması öven sloganlar yazıldı, camiye Yunan bayrağı ve haç çizilmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU