Abdullah Öcalan'ın kardeşiyle yaptığı görüşmede neler konuşulduğu ortaya çıktı: Devlet yanlış yapıyor

Abdullah Öcalan'ın görüşmede "Bu yapılanlar için hem sen hem de devlet yanlış yapıyor. Nedeni şudur; bir yıldır hiçbir şekilde görüşme yok. Bu yapılanlar ne devlet hukukunda ne de başka bir hukukta yer alıyor" dediği aktarıldı

Fotoğraf: Twitter

İmralı Cezaevinde tutuklu bulanan PKK lideri Abdullah Öcalan dün kardeşi Mehmet Öcalan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Mehmet Öcalan konuşulanları Mezopotamya Ajansı'na açıkladı.

"Devlet de yanlış oynuyor, siz de"

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kendisine, "Sen buraya nasıl geldin? Kim seni getirdi? Nasıl oldu? Nereden arıyorsun?" diye sorduğunu aktaran Mehmet Öcalan şöyle devam etti:

Ağabeyim, ‘Bu yapılanlar için hem sen hem de devlet yanlış yapıyor. Nedeni şudur; bir yıldır hiçbir şekilde görüşme yok. Bu yapılanlar ne devlet hukukunda ne de başka bir hukukta yer alıyor. Senin gelmen yanlış ve çok tehlikeli. Devlet de çok tehlikeli. Bu doğru bir şey değil. Bir görüşme olacaksa hukuksal çerçevede olmalıdır. Bir yıl sonra kendi istekleri üzerine telefonla görüşme yaptırmak olmaz’ dedi. Başkan tekrar tekrar, ‘'Bu yaptığınız çok yanlış. Devlet de yanlış oynuyor, siz de. Bu hukuki değil, doğru da değil. Bu asla kabul edilemez. Bu aynı zamanda çok tehlikelidir. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız? Avukatlarımın buraya gelerek benimle görüşme yapmasını istiyorum. Bu hukuki bir şeydir. 22 yıldır buradayım. Bu sorun gelecekte nasıl olacak? Bu sorun ancak hukukla çözüme kavuşturulabilir. Neden buraya gelmiyorlar? Şayet bir görüşme olacaksa bu avukatlarla olmalıdır. Çünkü bu durum hem siyasi hem de hukukidir' dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Avukatlarından açıklama

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu PKK Lideri Abdullah Öcalan 27 Nisan 2020 tarihli telefon görüşmesinden sonra dün kardeşi Mehmet Öcalan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Öcalan'ın vekilliğini yürüten Asrın Hukuk Bürosu da yaptığı açıklamada "Kendisi ile yapabildiğimiz son avukat görüşmesi 7 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşmişti. 14 Mart 2021 tarihinde sosyal medyada Sayın Öcalan'ın yaşamı ile ilgili kaygı oluşturan ciddi iddialar ortaya atıldıktan sonra sağlığını teyit edebilmek amacıyla ve yasal bir hak olarak aralıksız her gün yüz yüze görüşme talebinde bulunduk. Ancak bunların hiçbirine olumlu yanıt alamadık. Bugün de Sayın Öcalan'ın sağlık durumu ile Igili sağlıldı bilgiye ulaşma imkanımız olmamıştır. Bizlerin Sayın Öcalan ile İmralı Cezaevi'nde ivedilikle görüşme talebimiz devam etmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

Mezopotamya Ajansı, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU