Merkel: Türkiye ile üst düzey temaslara tekrar nasıl başlayabileceğimizi ele alacağız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği(AB) liderler zirvesi öncesinde Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu

Angela Merkel, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada AB Liderler Zirvesi’nde AB ile Türkiye ilişkileri ve Akdeniz’in doğusundaki durumun ele alınacağını söyledi / Fotoğraf: AA

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin sadece bir NATO ortağı ve müttefiki değil, Avrupa Birliği’nin dış sınırında ikinci en kalabalık nüfusa sahip ülke olarak stratejik öneme sahip olduğunu söyledi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Merkel, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, Türkiye'ye yönelik yaptırım seçeneğinin de ele alınacağı AB Liderler Zirvesi’nde AB ile Türkiye ilişkileri ve Akdeniz’in doğusundaki durumun ele alınacağını belirtti.

Kuzey Afrika’da, Suriye’de ve Ukrayna’da olduğu gibi Avrupa’nın çevresinde çok sayıda ihtilafın bulunduğuna işaret eden Merkel, “Aynı zamanda, AB'nin gelişmesinin ve refahının ancak AB dışındaki komşularımızla da iyi ilişkilerle mümkün olduğunu biliyoruz. Bu, özellikle çok yönlü ilişkileri bulunan NATO üyesi Türkiye için geçerli” dedi.

Merkel, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell’in bu çok yönlü ilişkilere ilişkin bir rapor hazırladığına ifade etti.

“Türkiye’nin Yunanistan ile yeniden diyaloğa girmesi iyi bir haber”

Akdeniz’in doğusundaki gelişmelere ilgili değerlendirmede bulunan Merkel, “Her şeyden önce, son aylarda Kıbrıs ve Yunan sularında yaşanan kışkırtıcı faaliyetlerin ardından Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde gerilimi azaltma sinyali vermesi ve Yunanistan ile yeniden diyaloğa girmesi iyi bir haberdir. Kıbrıs’ın geleceği konusunda 5 artı 1 görüşmeleri de Birleşmiş Milletler yönetiminde devam edecek” diye konuştu.

“Bunlar kolay görüşmeler olmayacak”

Merkel, daha önceki AB Zirvesi’nde Türkiye’nin gerginliği düşürmesi durumunda ortak iş birliği konusunda seçenekler sunulmasının kararlaştırıldığını belirterek “Şimdi bu zirvede bu yolda nasıl gideceğimizi konuşacağız. Bunlar kolay görüşmeler olmayacak. Ancak bir sonuca varacağımızı ümit ediyorum. Türkiye, sadece NATO ortağı ve müttefik değil, AB’nin doğrudan komşusu ve AB’nin dış sınırında ikinci en kalabalık nüfusa sahip ülkesi olarak stratejik öneme sahiptir” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’da yıllardır çok sayıda Türk'ün yaşadığına işaret eden Merkel, “Biz Almanların Türkiye ile çok özel yakın ilişkilerimiz var” ifadesini kullandı.

“Ortak çıkarlarımız var”

Merkel, diğer taraftan Türkiye’nin iç politikasına da bakmak gerektiğini belirterek Türkiye’nin hukuk devleti standartlarına uymasını istediklerini ve İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasının üzücü bir sinyal olduğunu söyledi.

İlişkilerde suskunluğun işe yaramadığını vurgulayan Merkel, “Bundan dolayı Türkiye ile AB arasında yüksek düzeyli diyaloğun yeniden başlatılmasını görüşeceğiz. Ortak çıkarlarımız var. Göçün getirdiği zorluklar buna dahil. Bunu Türkiye ile çözebiliriz" dedi.

Merkel, bu kapsamında 5 yıl önce varılan AB-Türkiye mutabakatının geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Mutabakata karşı eleştirilerin olduğunu bildiğini hatırlatan Merkel ancak bu mutabakatla insan kaçakçılığının önlendiğini ve buradan yapılan yardımların doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaştığını kaydetti.

Yaptırımlar askıya alınmıştı

Geçtiğimiz Kasım yapılan AB Dışişleri Bakanları Zirvesi'nde Türkiye'ye yönelik kimi yaptırım kararları alınmış ancak asıl karar liderler zirvesine bırakılmıştı. Bu kararın ardından Türkiye'in Akdeniz'deki sondaj gemilerini limana çekmesi ve Yunanistan'la istikşafi görüşmelerin yeniden başlaması ile yaptırımlar askıya alınmıştı.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU