Gül'den "HDP ve Gergerlioğlu" açıklaması: Hukuk reformu paketi açıklama çabasında olan bir hükümete, yük olacaktır

Eski Cumhurbaşkanı Gül açıklamasında, "Bu hareketlerin hem Türkiye'ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor?" dedi

Fotoğraf: AA

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, T24'ten Murat Sabuncu'ya, HDP’ye kapatma davası açılmasını ve Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini yanlış bulduğunu ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu konuların hükümete zarar vereceğini ifade eden Gül, "Bu hareketlerin hem Türkiye'ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor? Şiddetle hiçbir ilgisi olmayan, geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye'de daha çok demokrasi ve hukuk ihtiyacı olduğunu reform paketleriyle açıklama çabasında olan hükümete ve ülkemize bir yük olacaktır" dedi.

Gül sözlerine şöyle devam etti:

Tüm bunlar 90'lı yıllarda yaşanmış ve Türkiye aleyhtarlığına ve Türkiye'nin izolasyonuna büyük bir fırsat vermiştir. Daha sonra o günleri unutturmak için çok çabalar sarf edildi. Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının  terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir. Terör demokrasinin güçlendirilmesiyle ve insan hakları standartlarının yükseltilmesiyle kitlelerden izole edilir ve terörle mücadele daha kolay olur. 

Yakın siyasi tarihte buna benzer örneklerin olduğunu vurgulayan Gül, "Aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim" dedi.

 

T24, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU