Biden: Putin bir katil, ABD seçimlerine müdahale ettiği için bunun bedelini ödeyecek

Rusya'nın ABD'nin başkanlık seçimlerine müdahale ettiğiyle ilgili iddialarla ilişkin Biden, "Putin bunun bedelini ödeyecek. Yakında göreceksiniz" dedi

Fotoğraf: Reuters

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarının yer aldığı istihbarat raporlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ABC kanalına açıklamalarda bulunan Biden, ocak ayı sonunda yaptığı bir telefon görüşmesi sırasında Putin'e söz konusu iddiaların kanıtlanması durumunda buna karşılık verilebileceği konusunda uyardığını kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Putin'le uzun bir görüşme yaptıklarını aktaran Biden, "Seni tanıyorum ve sen de beni tanıyorsun. Bunun gerçekleştiğini tespit edersem, o zaman hazırlıklı ol dedim." ifadelerini kullandı.

Stephanopoulos'un "Yani Vladimir Putin'i tanıyorsunuz. Onun bir katil olduğunu mu düşünüyorsunuz?" sorusuna Biden, "Evet." cevabını verirken, "Bedel ödeyecek, göreceksin." diye konuştu.

ABD'de yayımlanan bir istihbarat raporu Putin'in 2020 seçimlerinden Donald Trump'ın galibiyetle ayrılması için çalışma yürüttüğüne dair bilgiler yer alıyordu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, söz konusu iddiaları yalanlayarak, "Bu raporun ülkemize yönelik çıkarımlarını kabul etmiyoruz. Rusya, önceki seçimlere de, bu raporda anılan 2020 seçimlerine de müdahale etmedi. Rusya'nın adaylardan herhangi birine karşı yürütülen kampanyalarla bir ilgisi yok. Dolayısıyla bu raporu yanlış buluyoruz, rapor tamamen dayanaksız ve hiçbir kanıt içermiyor" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, Reuters
 

DAHA FAZLA HABER OKU