Rektörlüğün yanı sıra 4 fakültenin dekanlığını yürüten Hatipoğlu: Tabii ramazan geliyor, illaki algı lazım

Rektör olduğu üniversitede 4 fakültenin de dekanlığını yapan Nihat Hatipoğlu, “Bu vekaletler bize ekstra yük ve sorumluluk getirmiştir. Bir kuruş ücret veya maaş ödenmemiştir” dedi

Fotoğraf: AA

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ilahiyat profesörü Nihat Hatipoğlu, aynı zamanda 4 fakültenin dekanlık görevini yürüttüğü haberleri ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı.

“Üniversitemiz yeni kurulduğunu ve kadro sıkıntısı olduğunu aktaran Hatipoğlu, ”Sıfırdan kuruldu. 8 fakültesi var. Bu fakültelere öğrenci almak ve resmî işlemleri yürütmek için Dekan atamak zorundayız. Dekanlık için de profesör şartı gerekiyor” ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Görevlendirmelerden herhangi bir ücret almadığını belirten Hatipoğlu, "Bütün akademi dünyası bunu bilir. Bütün bunlar biliniyor olmasına rağmen koca koca insanların sanki gayri kanuni bir şey varmış gibi sabahtan bu yana saygısızca yazılarla tepinip durmalarının sebebini anlamakta zorlanıyorum. Bu vekaletler bize ekstra yük ve sorumluluk getirmiştir. Bir kuruş ücret veya maaş ödenmemiştir! Anlamadığınız bu işin neresinde. Tabii Ramazan geliyor. İllaki algı lazım” dedi

"Üniversitemizde şu anda ben dahil üç profesörüz"

Hatipoğlu’nun açıklamalarının tem metni şöyle:

Dostlar. Bugün bazı haber ajanslarında Rektörü olduğum üniversitemiz ile ilgili bir haber servis edildi. Haberin başlığı tamamen ön yargılı ve haketmediğimiz bir şekilde çirkin algı oluşturucu şekilde dizayn edilmiştir. Maallesef bu tür habercilik Türkiye’nin bir gerçeği oldu.

Kimse artık gerçeğin peşinde değil, görmek istediğinin peşindedir. Elbette her sözün tartışılacağı ilahi mahkemeye inandığımız için bu tür tezyifatı önemsemiyoruz. Neticede herşey kayda alınıyor! Üzüldüğümüz yön, günlük siyasi arenaya hizmetlerimizin bulaşmaya çalışılmasıdır.

Gibtu üniversitesi yeni bir üniversitedir. Sıfırdan kuruldu.8 fakültesi var. Bu fakültelere öğrenci almak ve resmî işlemleri yürütmek için Dekan atamak zorundayız. Dekanlık için de Profesör şartı gerekiyor. Üniversitemizde şu anda ben dahil üç profesörüz. Yeni proflar alacağız

Her fakülteye profesör atanıncaya kadar mevcut profesörleri dekanlıklara vekaleten atadık ki senato bu tür işlemleri yapabilsin. Bu metod yeni kurulan bütün üniversitelerde uygulanan resmî ve kanuni bir teamuldür. Bize mahsus bir iş değil. Geçici olan bu görevlendirme hocalar alındıkça sona erecek ve her fakülteye ilgili branştan proflar dekan olarak atanacaklardır. Bütün üniversitelerde bu metodla akademik kadro oluşturulmuştur bugüne kadar.

"Bir kuruş ücret veya maaş ödenmemiştir"

Bu nedenle ben ve iki profesör hocamız geçici olarak vekaleten dekanlıklara bakacağız.

Bu görevlendirmelerden dolayı ne bana ne de Dekanlıklara vekalet görevi verilen hocalarımıza herhangi bir maaş, ücret veya başka bir ödeme yapılmamıştır. Bütün akademi dünyası bunu bilir. Bütün bunlar biliniyor olmasına rağmen koca koca insanların sanki gayri kanuni bir şey.

Varmış gibi sabahtan bu yana  saygısızca yazılarla tepinip durmalarının sebebini anlamakta zorlanıyorum. Bu vekaletler bize ekstra yük ve sorumluluk  getirmiştir. Bir kuruş ücret veya maaş ödenmemiştir! Anlamadığınız bu işin neresinde.Tabi Ramazan geliyor. İllaki algı lazım.

Bu açıklamalarım, üniversitenin medyaya gönderdiği açıklamalar görmek ve anlamak istemeyene biliyorum bir fayda sağlamayacak. Çünkü mesele başka. Derdim de değil.Derdim gerçeği görüp yahu dolduruşa gelmişiz hata ettik diyenlerdir. Ve siz sevgili kardeşlerimdir. Gerisi hesaba!

 

 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU