Selvi: HDP’nin kapatılması yönünde bir çalışma başlatılmış değil

"HDP hakkında kapatma davası açılması sürpriz olmaz. Ama reform sürecine giren Türkiye açısından olumlu bir gösterge olmayacak"

Fotoğraf: Reuters

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Yargıtay’ın Kobani soruşturması dosyasını istemesinin “HDP’nin kapatılması için soruşturma açıldı” yorumlarına neden olduğunu ancak bu görüşün doğruluk içermediğini belirtti.

Selvi, bugünkü köşe yazısında “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Kobani iddianamesini istemesi, HDP hakkında inceleme başlatıldığı yorumlarına neden oldu” hatırlatması yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“HDP’nin kapatılması” konusunda birbiriyle iç içe ama ayrı olan noktalar olduğunu söyleyen Hürriyet yazarı, bunları şöyle aktardı:

 1. AK Parti, Kobani soruşturması ile HDP’nin kapatılmasını ayrı tutuyor.
   
 2. Kobani soruşturması kapsamında 9 HDP’linin dokunulmazlığının kaldırılması gündeme geldiğinde AK Parti milletvekilleri “evet” oyu verecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Eller hemen iner kalkar” demişti.
   
 3. HDP Eş Genel başkanı Pervin Buldan’ın durumu farklılık arz ediyor. Buldan, Kobani olaylarının yaşandığı dönemde HDP MYK üyesi değildi.
   
 4. MHP, HDP’nin kapatılmasını istiyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kapatma davası açmadığı takdirde MHP, HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edecek.
   
 5. Geçmişte kapatma davasına muhatap olmuş bir parti olarak AK Parti, kategorik olarak parti kapatmaya sıcak bakmıyor. HDP’nin kapatılması yönünde bütün şartlar hazır olmasına rağmen AK Parti, HDP’nin kapatılması yönünde harekete geçmedi.

Selvi, yazısında HDP’nin kapatılması için bir çalışma olmadığını da dile getirdi:

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Kobani iddianamesini istemesi rutin bir uygulama olarak değerlendiriliyor. HDP’nin kapatılması yönünde bir çalışma başlatılmış değil. Ama şimdiye kadar HDP çizgisinden gelen birçok parti kapatıldığı için HDP hakkında kapatma davası açılması sürpriz olmaz. Ama reform sürecine giren Türkiye açısından olumlu bir gösterge olmayacak.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU