TBMM İnsan Hakları Komisyonu raporları: Cezaevilerinde çıplak arama yapılıyor

Siyasetin gündemindeki "çıplak arama"yı aslında TBMM de kabul etmişti. 2019'da TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun hazırladığı cezaevi inceleme raporlarında çıplak arama yapıldığı belirtiliyor

Fotoğraf: Pixabay

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere yönelik ''çıplak arama'' uygulaması son günlerde siyasetin öncelikli tartışmalarından biri haline geldi.

Muhalefet bu uygulamanın kaldırılmasını talep ederken iktidar ise Türkiye'de çıplak aramanın bulunmadığını öne sürdü.

Geçtiğimiz aylarda yine bu konu gündemdeyken bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, ''Türkiye'de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum, yok böyle bir şey'' demişti. 

Bu sorunun, Türkiye gündemine gelmeden çok önce Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından da saptandığı gün yüzüne çıktı.

''Çıplak arama'' cezaevi inceleme raporlarında yer aldı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, 2019 yılında bazı cezaevlerini ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş ve tespitlerini birer rapor haline getirmişti. 

Milletvekillerinden oluşan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, 6 Eylül 2019'da Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nu gitti.

İncelemelerin ardından hazırlanan ve komisyona iletilen raporda cezaevinde çıplak arama yapıldığı ifade edildi. 

"Elazığ Cezaevi'nde benzer şikayetler"

Aynı tespit, Elazığ Cezaevi için hazırlanan raporda da yer aldı.

Elazığ ile ilgili hazırlanan TBMM raporunda, tutuklu ve hükümlülerin, "Bir saat olan açık görüşlerin 30 dakika ile sınırlandırıldığı ancak fiili olarak 20-25 dakika açık görüş yapılabildiği", "görüşe gelenlerin çıplak aramaya tabi tutulduğu ve kötü muameleye maruz bırakıldıkları" gibi şikayetlerde bulundukları belirtildi.

"Diyarbakır Kadın Cezaevi'nde çıplak arama"

Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda yapılan incelemede benzer şikayetlerin yer aldığı vurgulandı.

Bu durum rapora şu ifadelerle girdi: ''Aramalarda insan onuru ile bağdaşmayan uygulamaların yapıldığı, çıplak aramaların yapıldığı, kurum içerisinde veya kampüs içerisinde bir yere gidip gelirken dahi hükümlü ve tutukluların çok sıkı aramalara tabi tutuldukları…''


 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU