Özlem Zengin'den yeni "çıplak arama" açıklaması: Tavır olarak rahatsız olan hemen söyler

"Kadınlar yaşadığı şiddeti, tacizi başına gelenleri anlatamayabilir, araya zaman girebilir. Bunu o kadar iyi anlıyorum ki. Ben bunları mesleğimi icra ederken gördüm"

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in “Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez" ifadeleri tartışılmaya devam ediliyor.

Zengin, kendisine yönelik eleştirilere bugün Ülke TV’de katıldığı İnce Fikir programında yanıt verdi. “Benim söylediğim başka bir şey” diyen Özlem Zengin’in açıklamaları şöyle:

Ben televizyon yayını yapmışımdır, 25 sene evvel. Aile içi tecavüzlerle cinsel tacizlerle ilgili televizyon programı yaptığımda 40 yıl önce başına gelenleri ilk kez anlatanlar olmuştur. Bu bambaşka bir şeydir. Bir kadının hayatta uğradığı… Dayak yemesini, tacizi… Ben hakim kadının dayak yediğini anlatamadığını gördüm ya. Hakim kadından bahsediyorum. Kendisi hakim dayak yiyor. Ve döven de hakim kocası.

Bakın bunları, kadınlar yaşadığı şiddeti, tacizi başına gelenleri anlatamayabilir, araya zaman girebilir. Bunu o kadar iyi anlıyorum ki. Ben bunları mesleğimi icra ederken gördüm. Ama benim söylediğim başka bir şey.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tartışma yaratan sözleri kullandığı günü hatırlatan Zengin, Meclis’te HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın bir ifadesini de anımsatarak şunları kaydetti:

Gün içerisinde Meral Danış Beştaş, kendi bir belediye eş başkanları olan kadının bir gün önceki Van’a transferinden sonra çıplak aramaya maruz kaldığını eşine söylediğini genel kurulda söyledi. Demek ki bunu iddia eden ne zaman iddia ediyor. Hemen iddia ediyor. Ama Van Cumhuriyet Başsavcılığı dün de açıklama yaptı, yok bir şey. Ha burada şunu demek istiyorum tavır olarak rahatsız olan bunu hemen söyler.

Özlem Zengin'in 18 Şubat'ta Meclis'te yaptığı açıklama hem genel kurulda hem sosyal medyada tartışma yaratmıştı. Zengin'in bu ifadeleri hakkında binlerce tweet paylaşmıştı. 

Beştaş’ın ifadeleri neydi?

Özlem Zengin’in referans verdiği HDP’li Beştaş’ın açıklamaları, TBMM tutanaklarına göre şöyleydi:

Hakkari Belediye Eş Başkanımız Dilek Hatipoğlu çıplak aramaya maruz kaldı ve darbedildi. On altı ay süreyle belediye eş başkanlığı görevini yürüttü ve sonradan tutuklanan savcıların, cemaatçi savcıların ve hâkimlerin yaptıkları hızlı yargılama, seri yargılama sonucunda on altı yıl üç ay hapis cezası almıştı ve Yargıtayda onaylanmıştı. Kendisi Sincan Cezaevinden Van T tipi Cezaevine sevk ediliyor ve jandarmalar eşliğinde cezaevine girer girmez çıplak arama yapılacağı söyleniyor ve soyunması istenmiş.

Dilek Hatipoğlu çıplak aramayı kabul etmeyeceğini söylemiş fakat sonra rıza göstermediği hâlde 3 gardiyan tarafından, kameralar tarafından görülmeyen bir noktada ağır bir şekilde darp edilerek bütün kıyafetleri çıkartılmış ve çıplak aramaya maruz bırakılmıştır. Bu yetmezmiş gibi bir de 3 gardiyana saldırdığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılmıştır. Şimdi kim suçlu soruyoruz: Çıplak arama dayatan iktidar mı? Bu yönteme karşı çıkan Sevgili Dilek mi? Bu soruyu bütün kamuoyunun da takdirine ve tartışmasına sunuyoruz. Çıplak arama meselesini bu Genel Kurulda defalarca dile getirdik fakat iktidar ya yalanladı ya görmezden geldi ya da kendince gerekçeler üretti ancak şu bilinsin ki: İnsan onurunu zedeleyen hiçbir uygulamanın haklı bir gerekçesi yoktur. Orta Çağ’da yaşamıyoruz, insanlık çok yol katetti insan hakları mücadelesinde. Bunun gerisine düşmemek hepimizin görevi ve bu Parlamentonun da sorumluluğudur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU