Dünya Kredi Notu Ligi 2020 raporu yayınlandı: Türkiye, Honduras ve Senegal'in altında

Türkiye'nin ortalama kredi notu puanı 12’ye geriledi

Fotoğraf: AA

ABD merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu yılki takvimine uyarak Türkiye'ye ilişkin ilk not değerlendirmesini açıkladı. Buna göre Fitch, Türkiye'nin kredi notunu ‘BB-' olarak teyit etti, kredi not görünümünü ise ‘negatif'ten ‘durağan'a revize etti.

Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünümünü Ağustos 2020'de durağandan negatife çevirmişti. 2021'in kredi not karnesi merakla beklenirken ‘Dünya Kredi Notu Ligi 2020 raporu da yayınlandı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya'nın hazırladığı rapor, Fitch Ratings, S&P ve Moody's olmak üzere üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun 2020 yılsonu itibarıyla dünya üzerinde not verdiği 143 ülkenin sıralamasını gösteriyor.

Buna göre, Türkiye Kredi Notu Ligi'nde 2019'a göre dört basamak yükselerek 87'nci sıraya yerleşti. Ancak sıralamadaki yükselişi ortalama kredi puanındaki kötüleşmeye rağmen gerçekleşti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye ‘son derece spekülatif' ülkeler kategorisinde yer aldı

Rapora göre 2020'de 46 ülkenin kredi notu düştü, dokuz ülkenin çıktı. Türkiye'nin 2020'de ortalama kredi puanı ise bir önceki yıla göre 0.3 puan gerileyerek 12'ye düştü. Türkiye bu puanla ‘son derece spekülatif' ülkeler kategorisinde Kenya, Arnavutluk, İran ile birlikte yer aldı.

Türkiye geçen yıl, son iki yıldır ortalama kredi puanı 12,3 olan Ürdün'ün gerisine düşerken, sıralamada her ikisi de 12,5 puana sahip olan Senegal ve Honduras'ın da arkasından geldi.

2020'de ortalama kredi notu artışı yaşayan 9 ülke arasında ise  komşularımız Bulgaristan, Yunanistan ve Ukrayna dikkat çekti. Dünyanın en iyi nota sahip 10 ülkesinin tamamı ise Singapur hariç Avrupa'da yer aldı.

Fitch'in notlama sisteminde Türkiye için teyit edilen ‘BB-‘ notu, yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında ve ‘spekülatif' olarak adlandırılan kategoride yer alıyor.

Açıklamada, kredi not görünümünün durağana revize edilmesinde ekonomi yönetimindeki değişimin etkili olduğu anlaşılıyor. Yine ayrıca, açıklamada yeni ekonomi yönetimiyle daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüşün kısa vadeli dış finansman risklerini hafifletmeye yardımcı olduğuna işaret edildi.

 

Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU