Dünya genelinde aşılanan sayısı 200 milyonu geçti: Aşıların yüzde 45'i G-7 ülkelerinde uygulandı

Aşılama uygulamaları kapsamında şu ana kadar en az 107 ülkede 200 milyon dozun üstünde aşı vuruldu

Fotoğraf: Reuters

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor.

Aşılama uygulamaları kapsamında şu ana kadar en az 107 ülkede 200 milyon dozun üstünde aşı vuruldu. Bu dozların yüzde 45’i, “zenginler kulübü” olarak bilinen G-7 ülkeleri vatandaşlarına yapıldı.

Çin ve Rusya’nın son günlerde vurduğu aşı miktarını tam olarak açıklamaması yüzünden, bu rakamın çok daha fazla üstüne çıkıldığı tahmin ediliyor.

G-7’de yaşayanlar toplam dünya nüfusunun yüzde 10'u

Aşıların yüzde 45’inin vurulduğu G-7 ülkelerinde yaşayanlar, dünya nüfusunun yüzde 10’unu teşkil ediyor. Bugüne kadar aşı dozlarının yüzde 92’si, Dünya Bankası kriterlerine göre, zengin ya da gelir düzeyi yüksek veya orta seviyede ülke vatandaşlarına vuruldu.

G-7 ülkeleri içinde yer alan ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Japonya, cuma günü aşı dozlarını fakir ülkelerle de paylaşma taahhüdünde bulunmuştu. G-7 ülkeleri, Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) yapacakları mali katkıyı ise iki misli artırarak 7,5 milyar dolara çıkarma vaadinde bulunmuştu.

Türkiye’deki son durum ne?

Türkiye’de cumartesi günü saat 15:39 itibarıyla 6 milyon 551 bin 835 doz aşı yapıldı. Bunun 5 milyon 510 bin 419’u birinci doz, 1 milyon 41 bin 416’sı ise ikinci doz uygulaması olarak kayıtlara geçti.

İsrail ilk sırada

Nüfusuna göre en fazla aşı vurulan ülke sıralamasında İsrail açık ara önde bulunuyor. İsrail’de, şu ana kadar toplam nüfusun yüzde 49’una en azından ilk doz aşı vuruldu. Nüfusun yüzde 33’üne ise ikinci aşı uygulandı.

Gine ve Ruanda’nın da içinde bulunduğu 29 yoksul ülkede ise aşı çalışmalarına kısa süre önce başlandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BM: 130 ülkeye bugüne kadar tek bir doz bile aşı ulaşmadı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de dün yaptığı açıklamada, aşı dozlarının yüzde 75'inin sadece 10 ülkeye gönderildiğini ve 130 ülkeye ise bugüne kadar tek bir doz bile aşı ulaşmadığını bildirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, şubat ayı başında yaptığı açıklamada, tüm ülkeleri "aşı milleyetçiliği"ne karşı uyararak, "2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede henüz tek bir doz uygulanmadı" ifadelerini kullanmıştı.

Dünyada en fazla aşı vurulan ülke sıralamasında ABD, 59,6 milyon dozla ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 40,5 milyon dozla Çin, 17,5 milyon dozla İngiltere, 10,7 milyonla Hindistan ve 7,1 milyonla İsrail izliyor.

 

Independent Türkçe, Euronews Türkçe, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU