Pandemiden dolayı Birleşik Krallık'tan ayrılan AB vatandaşlarının Britanya'da yaşama hakkı tehlikede

Kısa dönem ikamet izni bulunanlardan ailelerinin yanına gitmiş olanlar geri dönemeyebilir

Brexit oylamasında İngiltere ve Galler'de AB'den ayrılma ağır basarken, İskoçya kalma yönünde oy kullanmıştı (Reuters)

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Birleşik Krallık'tan (BK) geçici olarak ayrılan binlerce AB vatandaşının İçişleri Bakanlığı düzenlemeleri uyarınca Britanya'da uzun vadeli kalma haklarını kaybetmesi ihtimal dahilinde.

Yönetim, AB'den ayrılmayı oylamasından beri 4,3 milyon AB vatandaşına ikamet izni tanımıştı.

Ne var ki bunların 1,5 milyonuna "kısa dönem ikamet iznini" yalnızca geçici olarak vermişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kişilerin geçerli mazeret olmaksızın 6 ayın üzerinde BK'nin dışında kalması halinde kapsamı daha dar olan bu hak düşürülebilir.

Yönetim, kişilerin ikamet statülerini kaybetmeksizin daha uzun süre (12 aylığına) BK dışında kalmasına olanak veren düzenlemelerin, ancak ciddi düzeyde hasta olmaları veya tecrit düzenlemeleri nedeniyle çıkış yapamamaları halinde geçerli olacağını beyan etti.

Öte yandan bakanlar, gereklilikleri esnetmeyi ve iktisadi nedenlerden ülkeyi terk etmek zorunda kalmış kişilerin himaye sürelerini uzatmayı reddediyor.

Kabinedeki İçişleri Bakanı Michael Gove, bu hafta BK'de bazı üye ülkelerden daha fazla sayıda AB vatandaşı bulunmasıyla övündü.

Bir parlamento komitesine konuşan bakan, sayıların "Brexit oylaması sırasında her nasılsa BK'nin misafirperverliğinin azaldığına veya AB vatandaşlarının ülkeyi terk etmesi gerektiğine yönelik yayılan saçmalıkları boşa düşürdüğünü" söyledi.

Diğer yandan pandeminin BK'nin hizmet sektörünü kapatması ve istihdam olanaklarının tükenmesiyle çok sayıda kişi başka ülkelerdeki ailelerinin yanına döndü.

Seçkin Ekonomik İstatistik Merkezi'nin (Economic Statistics Centre of Excellence) ocak ayında yayımladığı bir araştırma makalesinde, BK'de doğmamış yarım milyon civarında çalışanın pandemi sürecinde BK'den ayrıldığı, bunların çoğunun AB vatandaşı olduğu tahmini yer aldı.

Michael O'Connor ve Jonathan Portes'un kaleme aldığı makalede şu ifadelere yer verildi:

Çok sayıda göçmen için, özellikle de doğu, orta ve güneydoğu Avrupa'dan kısa süre önce gelmiş olanlar veya aileleri memleketlerinde bulunanlar için burada kalmanın sonucu işsizlik, düşük ücret veya hiç gelir elde edememe ve daha yüksek konut kiraları ödemek olacaktı. Alternatif ise memleketlerindeki ailelerinin yanına dönmek, yaşam masraflarını azaltmak ve Kovid'e yakalanma risklerini büyük ihtimalle düşürmekti.

Durumla ilgili kendisine yöneltilen sorular üzerine Göçmenlik Bakanı Kevin Foster şunları söyledi:

Çekilme Anlaşması kişilerin geçerli mazeretle bir yıla kadar ülke dışında kalmasına olanak tanıyor.

Pandeminin çok sayıda kişinin seyahat imkanlarını etkilediğini anlıyoruz ve kısa dönem ikamet iznine sahip olup tek seferde 12 aya kadar hastalık ya da tecrit kısıtlamaları sebebiyle BK dışında olanlar söz konusu düzenlemeden etkilenmeyecek.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk

Independent Türkçe için çeviren: Şafak Küçüksezer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU