Vaka sayılarındaki artışta "mutasyon" tehlikesi: Sağlık Bakanlığı hastanelere yeni "tespit kiti" yolladı

Son günlerdeki vaka artışları sonrası Bakanlık, testi pozitif çıkan tüm hastalara mutasyon olup olmadığının tespiti için ikinci bir test yapılması talimatı verdi

Fotoğraf: AA (aşirv)

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 testi yapan hastanelere, İngiltere kökenli "mutasyonlu virüs" tespiti için yeni bir kit yolladı.

Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, testi pozitif çıkanlara "mutasyonlu virüs"ü tespit eden yeni bir kitle ikinci kez test yapılacağını söyledi.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'e konuşan Kurugöl, "Böylece mutant virüsün ülkedeki yayılımını görmüş olacağız” diyerek, şunları söyledi

Son 7 gündür ülkemizdeki vakalarda kayda değer bir artış söz konusu. Bunda iki neden etkili olabilir. Birincisi virüsün mutasyona uğraması, ikincisi ise son günlerde özellikle yarıyıl tatili ile artan sosyal hareketlilik ve önlemlere daha az uyulması. Ülkemizde şu anda İngiltere kökenli olan mutasyonun 17 ilde 128 kişide görüldüğü bildirildi. Virüsün özelliğinden dolayı birçok mutasyon olabiliyor. İngiltere kökenli mutasyonun, insan hücresine daha sıkı yapışması nedeniyle daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de bildirilen sayının çok daha üzerinde mutant vaka olabileceğini düşünüyorum. Çünkü pozitif çıkan her vakada rutin mutasyon araştırması yapılmıyordu. Ancak Sağlık Bakanlığı Covid-19 testi yapan hastanelere, İngiltere kökenli mutasyonu tespit edebilecek kitler yolladı. Bu hafta içinde artık testi pozitif çıkanlara mutant virüsü tespit eden kit ile ikinci bir test yapılacak. Bu yapılmaya başlanınca da mutant kökenli virüsün Türkiye’de yüzde kaç görüldüğünü, şubatın ilk yarısında daha iyi değerlendirebileceğiz.

 

Hürriyet, Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU