İstanbul Valiliği'nden "Kabe görseli" açıklaması: 2 şüpheli aranıyor

Açıklamada gözaltına alınan 5 kişiden birisinin savcılık kararıyla serbest bırakıldığı, 2 şüphelinin ise arandığı belirtildi

Fotoğraf: AA

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir meydan sergisinde Kabe figürü etrafına LGTBİ+ bayraklar çizilmiş bir görsele yer verilmesinin ardından başlatılan soruşturma hakkında bir açıklama yaptı.

Valilik açıklamasında, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” fiilini işleyen şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalarda; (D.D), (S.N.B), (H.K), (R.Ö) ve (S.C.U) isimli şüpheliler gözaltına alınmış, diğer (2) şüphelinin yakalanması çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Kulübü’nde yapılan aramada sözkonusu resmin asıldığı taşınabilir sunta pano ve çeşitli eylemlerde kullanılan afiş ve pankartlar bulunduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bununla beraber Boğaziçi Üniversitesi LGBTi+ Kulübünde yapılan aramada; PKK terör örgütü amblemli ve propaganda içerikli yasaklanmış bir kitap, LGBTİ bayrakları ile eylemlerde kullanılan çeşitli afiş ve pankartlar ele geçirilmiştir.

Savcılık talimatıyla (R.Ö) adlı şahıs serbest bırakılmış, diğer şüphelilerle ilgili işlemler devam etmektedir. İslam Dininin mukaddes mekanı ve Müslümanların Kıblesi Kabe-i Muazzamaya yönelik bu çirkin saldırıyı esefle kınıyoruz.

 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU