İspanya'da sırası gelmeden aşı olan Genelkurmay Başkanı istifa etti, bazı yetkililer görevden alındı

Bazı üst düzey yetkililerin protokolü çiğneyerek Kovid-19 aşısı yaptırması sonra tartışma başladı. Genelkurmay Başkanı istifasını açıklarken, erken aşı yaptıran bazı bürokratlar görevden alındı

Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen İspanya'da bazı siyasi, askeri ve sivil üst düzey yetkililerin, aşılama protokolünü uymayarak kendilerine aşı yaptırmaları ülkede tartışma başlattı.

İspanya'daki 17 özerk yönetimden biri olan Murcia'da yerel hükümetinin sağlık bakanı ve ardından Bask bölgesindeki iki hastanenin müdürü, protokolün dışına çıkarak Kovid-19 aşısını erken yaptırmaları sonucu gelen baskılardan hafta içinde görevlerinden istifa etmek zorunda kaldı.

Kovid-19 aşısını erken olan diğer bir siyasetçi, Ceuta özerk yönetiminin sağlık bakanı Javier Guerro ise baskılara rağmen istifa etmeyeceğini açıkladı.

Guerro, "Ben normalde grip aşısı bile olmam. Danışmanlarım Kovid-19 aşısını getirip, ben olmadan kendilerinin de olmayacağını söyledi. Ben de aşıyı yaptırdım. Ama ikinci dozu yaptırmayacağım" dedi.

Generkurmay Başkanı istifa etti

Genelkurmay Başkanı General Miguel Angel Villarroya ve bazı üst düzey askerlerin de Kovid-19 ilk doz aşılarını olduğu ortaya çıkmıştı.

Villarroya yaşanan tartışmalar sonrası bugün istifa etti.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, 63 yaşındaki Villarroya, 'silahlı kuvvetlerin itibarını korumak' için, Savunma Bakanı Margarita Robles'e görevden alınmasını talep eden bir mektup yazdı. Villarroya mektubunda, 'her zaman astlarına örnek olmaya çabaladığını' ifade etti.

Bir yarbay görevden alındı

İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, bakanlığına bağlı olan jandarma kurumunda erken aşı olanlar arasında bulunan bir yarbayı hemen görevden aldı.

Kovid-19'da aşılama sürecine 27 Aralık'ta başlayan İspanya'da Sağlık Bakanlığının verilerine göre, şimdiye kadar 1 milyon 346 bin 100 doz aşının ülkeye geldiği, 1 milyon 165 bin 825 kişiye aşı yapıldığı ve ikinci doz aşı olanlarının sayısının 68 bin 456 olduğu bildirildi.

Aşılama çalışmaları

Kovid-19'da ilk olarak bakımevlerindeki yaşlılara, engellilere ve sağlık personeline aşılama yapılırken, bazı bölgelerde üst yaş (80 ve üstü) ve riskli gruba da geçildi.

Pfizer-BioNtech firmasına ait olan Kovid-19 aşılarıyla ilgili, bir tüpten 5 yerine 6 doz çıkarılmasının istenmesi ancak buna uygun şırıngaların olmadığıyla ilgili tartışmaların devam ettiği İspanya'da, aşıları dağıtmaktan sorumlu merkezi hükümete yönelik suçlamalar da yapılıyor.

Madrid özerk yönetim hükümeti, aşı kalmadığı gerekçesiyle bölgesindeki aşılamanın durdurulduğunu açıkladı.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU