Erdoğan: Geliştirdiğimiz "Ahtapot" yazılımı bir kuvvet komutanlığımıza yapılan saldırıyı engelledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de düzenlenen TÜBİTAK ve TÜBA ödül töreninde konuştu

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada siber güvenlikle ilgili dikkat çekici bir açıklama yaptı. Erdoğan, siber saldırılar ve açıkların günümüzde devlet güvenliği ve kişisel mahremiyet için en büyük tehditlerden biri olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Türkiye'de geliştirilen "Ahtapot" yazılımıyla bir kuvvet komutanlığına yapılan siber saldırının başarıyla engellendiğini ve yazılımın yapılacak bir NATO tatbikatına dahil edildiğini açıkladı. 

Erdoğan'ın TÜBİTAK ve TÜBA Ödüleri 2018 töreninde yaptığı konuşmada öne çıkan diğer sözleri şu şekilde:

 

"Birleşmiş Milletler'de adalet aramayın"

 

Bilim ve teknolojiden mahrum bir kalkınma çabasının menzile varması mümkün değildir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde de Birleşmiş Milletler'de de adalet diye bir şey beklemeyin, aramayın, yok böyle bir şey.

Müslümanlara ne kendi gelecekleri, ne de insanlığın ortak meseleleri hakkında söz söyleme hakkı tanınmamıştır. 1,7 milyar nüfusa sahip İslam dünyasının, BM Güvenlik Konseyinde bir tane bile daimi üyesinin bulunmaması işte bu çarpıklığın bir sonucudur. Onun için 'Dünya 5'ten büyüktür' diyorum.

 

 

"16 yıldaki hamlelerle asırlardır giydirilmeye çalışılan bağımlılık gömleğini parçaladık"

 

Öğrencilerin yetişmesiyle değil de başörtüsüyle, sakalla, kıyafetle uğraşan bir üniversitenin ne ülkeye ne de millete bir faydası olur. Uzun yıllar öğrenci olaylarıyla, yasaklarla, ikna odalarıyla, kimi örgütlerin baskılarıyla anılan üniversiteler artık tarih oldu. Atılan adımlar sayesinde üniversitelerimiz, gerçek anlamda bilim ve akademik çalışma yapabilecekleri imkanlara kavuştu.Öğrencilerin vakitlerini kavgalarla geçirdiği bir üniversite atmosferinde Fuat Sezgin'ler, Aziz Sancar'lar hayat bulamaz.

Türkiye artık bilimsel çalışmalarda sınır tanımıyor. Uzaydan kutuplara kadar her noktada çalışmalar yürütüyoruz.

Bir hayali gerçekleştirip Uzay Ajansı'nı kurduk. Ülkemizi uzay araştırmaları ve teknolojisinde süper lige taşıyacak tarihi bir adım attık.

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU