Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye "Serok Ahmet" tepkisi: Gerçek anlamda bölücülüktür

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'nı uyarıyorum, biz bütün bu siyasi mücadeleye girerken demokrasi için girdik, insan hakları için girdik" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendisi için kullandığı "Serok Ahmet" ifadesine tepki vererek "Serok Ahmet diyerek kendince hakaret etmeye çalışıyor. Bahçeli Kürtçe'ye hakaret ediyor. Bana hakaret etmek için Kürtçe'yi kendince kullanıyor. Bu Türkiye'de gerçek anlamda bölücülüktür" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programına konuk oldu.

Otoriterlik eleştirisi

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Davutoğlu Türkiye'nin de dahil olduğunu belirttiği "otoriter dalga"nın Trump'ın tek taraflı otoriter eğiliminden etkilendiğini savundu. Davutoğlu şunları kaydetti:

Türkiye'de otoriterliği tenkit ettiğimizde "bütün dünyada otoriter liderler var" deniliyordu. Türkiye sırtını ne Biden'a, ne Trump'a, ne Brüksel'e ne de Pekin'e dayamamalıdır. Türkiye demokrasi zemininde tam bağımsız bir politika yürütmelidir. Böyle bir politika yürütürsek saygı duyarlar, yürütemezsek "aptal olma" diye mektup alırlar Ankara'da oturanlar.

"Aşı sözleşmesini gösterin"

Kovid 19 aşısına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, "Aşı konusunda iktidarın tutumu güven uyandırmaktan uzak. Tüm yatırımlarını ikinci faz denemelerini yeni bitirmiş Çin aşısına yaptılar. Diğer aşıları yok saydılar, alternatif bir arayışa girmediler" diye konuştu.

Davutoğlu şöyle devam etti:

Sağlık Bakanı iddialı bir açıklama yaptı, "11 Aralık'ta aşılamaya başlıyoruz" dedi ve kısa bir sürede 50 milyon hedefini koydu. 11 Aralık geldi geçti, aşı yok. 25 Aralık geldi geçti, aşı yok. Nihayet aşı geldi ama 3 milyon doz. Yani 1.5 milyon insana aşı. Eğer gerçekten Çin ile yaptığınız 50 milyon dozluk bir aşı sözleşmesi var ise bize bir gösterin. Ama yok.

"Bahçeli Kürtçe'ye hakaret ediyor"

Davutoğlu Bahçeli'nin kendisine yönelik kullandığı "Serok Ahmet" ifadesine de tepki gösterdi. Bahçeli'nin Kürtçe'ye hakaret ettiğini savunan Davutoğlu "Bana hakaret etmek için Kürtçe'yi kendince kullanıyor. Bu Türkiye'de gerçek anlamda bölücülüktür" diye konuştu.

Bahçeli'nin Gelecek Partisi Genel Başkanı Seçuk Özdağ'a yönelik saldırıda saldırganları neredeyse gözeten açıklamalar yaptığını kaydeden Davutoğlu, "Türkiye'de 90'lı yıllarda da benzer şekilde siyasiler ve gazeteciler hedef alınıyordu. Kimse önünü göremiyordu ve Türkiye'de demokrasi büyük bir zarar görmüştü" dedi.

Davutoğlu açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

Türkiye'de otoriter yönetim heveslileri böyle bir atmosfer oluşturmaya ve toplumu kutuplaştırmaya çalışıyorlar. Bunun için tehditler, hakaretler, saldırılar, sert dil ile Türkiye'yi seçim öncesi gerilime dayalı, kutuplaştırıcı bir atmosfere sokuyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı'nı uyarıyorum, biz bütün bu siyasi mücadeleye girerken demokrasi için girdik, insan hakları için girdik. Siyasilerin, gazetecilerin sokakta ölüm kastıyla saldırıya uğrayacağı, cezalandıracağı bir Türkiye, bizim hayalimiz değildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Darbe dönemlerine benzetti

Davutoğlu 70'lerde ve 90'larda da benzer olayların yaşandığını belirterek "Önce toplum şiddete alıştırılıyor, sonra gerilime alıştırılıyor, sonra birileri "nereye gidiyoruz" deyip otoriter bir yönetim getiriyorlar. 28 Şubat da böyle geldi, 12 Eylül de böyle geldi" diye konuştu.

MHP lideri Bahçeli'nin siyasi tecrübesine ve genel olarak geçmişteki algısına tam ters bir tutum içinde olduğunu öne süren Davutoğlu "ayın Bahçeli'nin dün yaptığı açıklama bir  öfke, bir nefret, bir intikam duygusudur. Nedir alıp veremediği bizimle ve farklı düşünen bütün insanlarla? Sayın Bahçeli'ye tavsiyem şu: Normalleşmeli" diye konuştu.

"Bahçeli'nin onayı olmadan adım atamıyorlar"

Davutoğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Sayın Bahçeli ve Sayın Erdoğan'ın ortak özelliği, yüzlerinde bir tebessüm, bir empati, bir muhabbet yok. Ben bugün koalisyonu adlandırmak istesem, asık suratlar koalisyonu derim. Her ikisi de konuştuğunda karşıda bir düşman cephe varmış gibi konuşuyorlar. Sayın Erdoğan ve Bahçeli öyle bir eda ile konuşuyorlar ki bu ülkenin gerçek sahipleri onlar, diğer herkes kiralık oturuyor gibi. Hayır, bu ülkenin sahipleri 83 milyonun hepsidir. Bugün maalesef İçişleri Bakanı da, iktidar da Bahçeli'nin onayı olmadan, Bahçeli ne düşünüyor diye düşünmeden adım atamıyorlar.

Bazı MHP milletvekillerinin soruşturmayı yapan Başsavcı Alparslan Tufan'ı tehdit ettiğini öne süren Davutoğlu "Niye suçluların ortaya çıkmasına engel oluyorsunuz? Bırakın çıksın bu suçlular, Ülkücü camia da aklansın siz de aklanın alakasızsa" diye konuştu.

Bahçeli ne demişti?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün yaptığı açıklamada Ahemt Davutoğlu'nu hedef almıştı. Bahçeli konuşmasınında şu ifadeleri kullanmıştı:

Serok Ahmet’in gündemde olduğu her dönemde Türkiye’de bir sorun olmuştur. Bu şahıs bereketsizliğinin faturasını önce şahsına kesmelidir. MHP’yle didişmek onun haddi ve havsalasının alacağı bir konu değildir. Hangi şaibeli odaklara el açtığı artık ortadadır.

ABD’deki Başkan değişimiyle eşzamanlı olarak, Serok ve partisinin, aynı şekilde tetikçi köşe yazarlarının hızlandırdığı iftira kampanyaları tesadüfi değil, alçak bir planın mahsulüdür. Serok Ahmet boşuna uğraşmasın, pis oyunları, birilerinin gözüne girme sinsilikleri maya tutmaz.

 

Independent Türkçe, Fox TV

DAHA FAZLA HABER OKU