Bali'de polisin turistleri şınavla cezalandırdığı anlar viral oldu

Endonezyalı yetkili, koronavirüs düzenlemelerini ihlal ettikleri için para cezasına çarptırılan kişilerin yüzde 80'inin yabancılar olduğunu ve bu kesimin çoğunun Avrupalılardan oluştuğunu belirtti

Endonezya'nın turistik adası Bali'de polisin koronavirüs tedbirlerini ihlal eden yabancılara şınav çektirmesi kameralara yansıdı.

Maske takma zorunluluğunu ihlal eden kişilere dair geçen hafta yerel medya kuruluşlarında manşetleri süsleyen fotoğraflar ve videolar, sosyal medya hesaplarından da birçok kez paylaşıldı.

Yerel dilde "bule" olarak tanımlanan yabancılar, kurallara uymadıkları için kendilerini durduran güvenlik yetkilileri tarafından yere yatıp şınav çekmekle cezalandırıldı.

Kamu Düzeni Kurumu Başkanı I Gusti Agung Kerta Suryanegara, ABC'ye verdiği röportajda, "(Suçluların) çoğu maske takmıyor ya da bunu düzgün bir şekilde yapmıyordu. Bazı işletmeler de sağlık kurallarına riayet etmiyordu" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bahsettiği kişiler arasında çok sayıda Balili olduğunu söyleyen Suryanegara, koronavirüs düzenlemelerini ihlal ettikleri için para cezasına çarptırılan kişilerin yüzde 80'inin yabancılar olduğunu ve bu kesimin çoğunun Avrupalılardan oluştuğunu belirtti.

Suryanegara, "Bazı yabancıları maskesiz bir şekilde sahillerde yürürken, restoranlarda otururken ve motosikletlere binerken gördük" dedi.

Endonezyalı yetkili bununla birlikte, maskesi yanlarında olup da takmayarak küçük kabahatler işleyen kişilerdense şınav çekmelerini ya da sokakları süpürmelerini istediklerini anlattı.

Suryanegara, "Hatalarını kabul edenlere para cezası vermedik… Endonezyalıların uslu durduğunu söylemiyorum ama son çare olarak para cezasına başvuruyoruz. Yani bu, ceza kesilmiş kişilerin kurallara itaat etmeye yanaşmayıp emirlere karşı çıktıkları anlamına geliyor" ifadesini kullandı.
 


Bali'de Eylül 2020'de maske takmayan kişilere 100 bin Endonezya Rupisi (yaklaşık 53 TL) para cezası kesilmesi kararı uygulamaya geçirilmişti.

Diğer yandan Kamu Düzeni Kurumu, maske zorunluluğu getirilmesinden bu yana Bali'de 15 binden fazla ihlalinin kayıtlara geçtiğini bildirdi.

Suryanegara adada bugüne kadar yetkililerin para cezalarından yalnızca Badung bölgesinde 15,3 milyon Endonezya Rupisi (yaklaşık 8 bin 200 TL) topladığını aktardı.


Independent Türkçe, ABC

DAHA FAZLA HABER OKU