Kaybolan kedisini isteyen eski asker, tam teçhizat kuşanıp hayvan barınağı bastı

Saldırgan suçunu itiraf etti

Wittman’ın avukatı, eski askerin ilk kez gözaltına alındığını söyledi (Pexels)

Avustralya’da kaybolan kedisini arayan eski asker, hayvan barınağını tam teçhizat kuşanıp bastı. Sonraki gün barınağa tekrar giden Tony Wittman adlı saldırgan hapse gönderildi.

Çarşamba günü görülen mahkemenin kayıtlarına göre, 44 yaşındaki Wittman, kedisi için 11 Ocak saat 17.50’de Kayıp Köpeklerin Evi adlı barınağı aradı. Telefondaki görevli, kedinin kendilerinde olduğunu fakat barınağın birazdan kapanacağını söyleyip bir sonraki güne randevu verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Polisin ekipleri, gece saatlerinde Wittman'ın askeri kıyafetler giyip, yanına piyade tüfeği alıp barınağa gittiğini bildirdi. Saldırgan, Arabasında bulunan 23 yaşındaki barınak görevlisine silah doğrultup “Dediğimi yap ve beni dinle. Sana zarar vermeyeceğim” dedi.

Adı açıklanmayan kurban, Wittman’a küçük bir çocuğu olduğunu söyleyip kendisine zarar vermemesi için yalvarırken saldırgan "Hamle yapmaya kalkışma yoksa seni vururum" diye cevap verdi.

Polis ekipleri, Witmann’la kadının daha sonra içeri girdiğini, eski askerin barınak görevlisine kedilerin nerede tutulduğunu sorduktan sonra onu bağladığını aktardı. Saldırgan olay yerinden ayrılırken barınak görevlisine "Bu kapıyı kapatacağım. Seni görürsem vururum" dedi.

ABC News'ın haberine göre, Dedektif Jo MacDonald, Wittman’ın barınaktan ayrıldıktan sonra askeri kıyafetlerini ve kaskı çalılara attığını söyledi.

Sonraki gün polisler araştırma yaparken saldırgan tekrar barınağa gitti ve kimliğini verip kedisini istedi. Polislere gece kedisini almaya çalıştığını da itiraf etti.

Adam kaçırma, alıkoyma ve silahlı soygunla suçlanan Wittman, askerlik nedeniyle travma sonrası stres bozukluğunu yaşadığını ve bazen sonuçlarını düşünmeden hareket ettiğini belirtti. Kedisini sevdiğini ve ondan destek aldığını ekledi. Hapishane yerine psikiyatri merkezine gönderilmeyi talep etti.

Öte yandan yargıç, Wittman’ın kefaletle serbest bırakılmasının halk için risk teşkil edeceğini belirtip tutukluluğun devamına karar verdi. Sonraki duruşma 7 Nisan’da.

 

Independent Türkçe, ABC News, The Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU