Koronavirüs aşısı olanlara rıza formu şartı: Sorumluluk vatandaşla paylaşılacak

Formun aşıların henüz ruhsat almamaları nedeniyle sorumluluğun vatandaşla paylaşılması için düzenlendiği kaydedildi

Fotoğraf: AA

Kısa bir süre içinde Türkiye'de de uygulanması beklenen Kovid-19 aşısı yapılanlara 'hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma' amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak.

Çin’den gelen 3 milyon dozluk ilk parti aşıların hazırlıklarında sona yaklaşılırken gelecek hafta belirlenen plan dahilinde aşılar yapılmaya başlanacak.

"Biontech aşısı da geliyor"

Hükümet yetkilileri, Alman BioNTech’le yapılan anlaşma gereği ilk 500 bin aşının da 10 gün içinde Türkiye’de olacağını öne sürdüler. Aşılama önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre aşı yapılanlara 'hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma' amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak. Rutin olarak yapılan 13 aşıda alınmayan bu belgenin, salgın döneminde acil aşılama kararı alınması ve bu aşıların henüz ruhsat almamaları nedeniyle sorumluluğun vatandaşla paylaşılması için gerektiği öğrenildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Aşılama perşembe veya cuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada aşılamanın perşembe veya cuma günü başlayacağını bildirmişti.

Erdoğan, vaka sayılarının belirli bir sayının altına düşmesiyle kısıtlamaları kademeli olarak azaltacaklarını da ifade etmişti.

ONAM formu nedir?

Onam formunun amacı, hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından hastayı bilgilendirmek ve tıbbi işlem için hastanın rızasını almaktır.

 

Independent Türkçe, Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU