Kongre baskınında şiddete karıştığı tespit edilen göstericiler gözaltına alınıyor

Kongre baskınına katılan 15 kişi gözaltına alındı. Pelosi'nin kürsüsünü çalan göstericinin gözaltına alındığı duyuruldu

Fotoğraf: AA

ABD'de Kongre binasına zorla giren ve suça karıştığı düşünülen göstericiler tespit edilirek gözaltına alınmaya başlandı.

Amerikan CNN televizyonunun internet sayfasında yer alan bilgiye göre, Adalet Bakanlığının talebi üzerine gözaltına alınan 36 yaşındaki Johnson'un cuma gecesi Pinellas İlçe Hapishanesine götürüldüğü ve Kongre binasının yağmalanması suçundan yargılanacağı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pelosi'nin kürsüsünü alan kişi de gözaltında

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin kürsüsünü binanın dışına taşıdığı görüntüleri sosyal medyada yayınlanan Adam Johnson isimli göstericinin Florida eyaletinde yakalandığı açıklandı.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD Kongre binasının Trump yanlıları tarafından kuşatılması sırasında Pelosi'nin ofisine girip masasını dağıtan Richard Barnett'in de tutuklandığını söyledi.

Arkansas eyaletinde gözaltına alındığı belirtilen Barnett, Kongre binası baskını esnasında Pelosi'nin masasının üzerine ayaklarını uzatmış vaziyetteki fotoğrafı ile sosyal medyada en çok yer alan isimlerden biri olmuştu.

Ayrıca, Kongre binasına boynuzlu başlıkla ve 2 metrelik mızrakla giren Jake Angeli'nin gözaltına alındığını açıklandı.

Angelii Johnson ve Barnett'in dışında, olaylarda ön plana çıkan 12 göstericinin daha gözaltına alındığı kaydedildi.

Ne olmuştu?

ABD Kongresi, 6 Ocak'ta Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylamasını onaylamak üzere ortak oturumla toplanırken, ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'ın önünde miting düzenlemişti.

Mitinge katılan on binlerce gösterici daha sonra Kongreye yürümüş ve Kongre binasına girmeye çalışmıştı. Polisle göstericiler arasında arbede yaşanırken, yüzlerce gösterici barikatları aşıp Kongre binasına girmişti.

Olaylara müdahale etmek üzere Kongreye Ulusal Muhafızlar sevk edilmiş, yaklaşık 4 saat süren baskının ardından güvenlik güçleri asayişi sağlamıştı. Olaylarda biri polis toplam 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU