Biden, Bernie Sanders'ı neden çalışma bakanı yapmadığını açıkladı

Biden, bu pozisyon için Boston Belediye Başkanı Marty Walsh'u seçti

Bernie Sanders 3 Kasım 2020 seçimlerinde Joe Biden'la birlikte Demokratların başkan aday adayları arasında yer alıyordu (Reuters)

Joe Biden çalışma bakanlığı için Senatör Bernie Sanders'ı "ciddi şekilde düşündüğünü" ancak Demokrat Parti'nin Senato üzerindeki kontrolünü riske atmak istemediğini söyledi.

Biden hem kendisinin hem de Sanders'ın, partinin Senato kontrolünü riske atmanın Sanders'ı Senato'daki görevinden alamayacak kadar tehlike içerdiği hususunda hemfikir olduklarını belirtti.

İlericiler, işçi haklarına onlarca yıldır verdiği destek ve Amerikalılara daha iyi ücretler ödenmesini savunması dikkate alındığında bu pozisyonun Sanders'a verileceğini umuyordu.

Biden ise bu bakanlığın başına, yine uzun bir sendika savunuculuğu geçmişine sahip olan ve büyük işçi örgütlerinin desteğini alan Boston Belediye Başkanı Marty Walsh'u getirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Seçilmiş başkan, "bu ülkede çalışan insanlar için Sanders'tan daha tutkulu ve sadık bir müttefik" düşünemeyeceğini söyledi.

Biden'a göre Sanders, bu pozisyon için Walsh'un seçilmesini de destekledi.

Daha sonra Biden, kendisinin ve Sanders'ın işçilerin haklarını savunmak ve orta sınıfın maaşlarını artırmak amacıyla ülkeyi baştan başa kat edecek bir tur planlamak için birlikte çalıştıklarını söyledi.

Biden, federal asgari ücreti saati 15 dolara (yaklaşık 110 TL) çıkarmaya söz verdi.

Sanders geçen günlerde Demokrat Parti'nin koronavirüs yardım ödemelerini 2 bin dolara (yaklaşık 14 bin 700 TL) çıkarma talebini yerine getirmesi için Biden'a baskı yapmıştı.

Sanders şöyle konuşmuştu:

Senato'nun kontrolü Demokratlar'dayken, bu ülkenin çalışan ailelerine verdiğimiz sözlere sadık kalmalıyız. Verilen sözler tutulmalı.

Bu sadece 2 bin dolarlık doğrudan ödeme anlamına gelmiyor, pek çok Amerikalının karşı karşıya olduğu ekonomik çaresizliği kabul eden agresif bir gündem anlamına da geliyor.

Genellikle muhafazakarlarla aynı çizgide siyaset izleyen Demokrat Mavi Köpek Koalisyonu'nda yer alan, Senato'nun yeni çoğunluk lideri Joe Manchin ise Amerikalılar için 2 bin dolarlık bir yardım çekini "kesinlikle desteklemeyeceğini" belirtmişti.

Ancak Manchin muhalefet etse bile, Demokratlar söz konusu ödemedeki artışı güvence altına alacak tedbiri desteklemek için yeterli sayıda Cumhuriyetçi bulabilir.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU