Karar yazarından Can Ataklı yorumu: Darbecilik çıkmaz o videodan

“Ataklı, darbeden medet umanlara katılmadığını ifade ediyor, hatta darbeye kategorik olarak karşı çıkıyor”

Fotoğraf: Twitter

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, gazeteci Can Ataklı’nın “darbe istiyor” eleştirilerine sebebiyet veren videosu hakkında yazdı. Albayrak, videonun kesilmiş haliyle Ataklı’nın sözlerinin bağlamından koparıldığını ifade ederken “darbecilik çıkmaz o videodan” dedi.

Albayrak, bugünkü köşe yazısında Can Ataklı’nın “Erdoğan seçimle gitmez” konulu videosuna değindi.

14 dakikalık video içerisinden “Valla, bir: Darbe ihtimalini en az görenlerdenim…Darbe, hem de bugünün koşullarında darbe yapabilecek kabiliyet yok…Yani teknik açıdan darbe yapmak bana göre çok zor…” şeklindeki ifadenin sosyal medyada gündem olduğunu ifade eden Karar yazarı, şunları yazdı:

Bu haliyle ‘Can Ataklı darbe yapılamamasına yanıyor’ dedirtebilen bir konuşma. 

Nitekim öyle dedirtiyor ve sosyal medya çalkalanıyor. 

Kalbini bilmem, belki gerçekten yanıyordur darbe yapılamamasına; fakat orijinal videoyu izleyen biri olarak Can Ataklı’nın hakkını teslim etmem gerekir: 

Sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan yaklaşık bir dakikalık videoda kesilmiş olan cümlelerinde Ataklı, darbeden medet umanlara katılmadığını ifade ediyor, hatta darbeye kategorik olarak karşı çıkıyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Albayrak, yazısının devamında Can Ataklı’nın videoda kullandığı ifadelerden bazılarını aktardı:

Orijinal videoda ilgili bölümün başında diyor ki: 

“Tayyip Erdoğan seçimle gider mi? Bana göre hayır. Tayyip Erdoğan’ın artık seçimle bu ülkenin başından gitmesi bana pek mümkün görünmüyor. Tabii ‘Seçimle gitmez’ cümlesini sarf ettiğiniz an, akla hep başka şeyler geliyor. Yani ‘Ne demek seçimle gitmez? O zaman darbe mi olacak?’…” 

Bunun ardından “Valla, bir: Darbe ihtimalini en az görenlerdenim, biliyorsunuz” dedikten sonra, sözlerine şöyle devam ediyor Ataklı:  

“…ve çok uzun zamandan beri de, yani meslekteki söylüyorum, hatta ilk günümden bu yana, ki ben mesleğe başladıktan hemen dört yıl sonra 12 Eylül darbesi olmuştu, o darbeden bu yana zaten askerî darbelerin, bu tür totaliter faşist uygulamaların asla bu ülkeye yarar getirmeyeceğini söylemiş biriyim…” 

Bunu belirttikten sonra, askerî darbenin maddi şartlarının da zaten ortadan kalktığını ifade ediyor ve -hâlâ darbeden medet umanları hayal kırıklığına uğratabilecek olması bakımından- iyi de ediyor. 

Sonrası, ‘Erdoğan ancak AKP yandaşlarının da ekmeğe muhtaç olacağı derecede büyük bir ekonomik yıkım neticesinde doğacak ve AKP’yi yüzde 5’lere düşürecek bir toplumsal öfkeyle veya çok korkunç doğal afetlerle veya Türkiye’nin dışarıda uğrayacağı ve ağır zayiat vereceği bir askerî başarısızlıkla iktidarı kaybedebilir’ diye özetleyebileceğimiz sözler. 

Hakkaniyet namına, Ataklı’nın o askerî başarısızlık bahsini nasıl bağladığını da aktarayım: 

“Ki bunu hayal bile etmek istemiyorum. Çünkü bunun travması sadece bugün AKP’ye oy veren ya da işte AKP’den kurtulmaya çalışan değil hepimizin ortak kaygısıdır, ortak geleceği ve dramıdır.” 

“Can Ataklı, fikrini zikrini benim de hiç beğenmediğim, siyasi duruşunu benim de çok yanlış bulduğum, yazılarını ve konuşmalarını benim de genellikle yadırgadığım bir gazeteci-yazar” diyerek Korkusuz yazarı hakkındaki görüşünü dile getiren Albayrak, yazısını şöyle sonlandırdı:

14 dakikalık o videodaki bol felaketli zihin jimnastiği de bence yadırgatıcı. 

Ama darbecilik çıkmaz o videodan. 

Muarızımız bile olsa herkese adil davranmamız gerektiğine inanıyorum vesselam. 

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU